تصفیه فاضلاب به روش SBR (sequencing batch reactor)

روش تصفیه SBR یک سیستم بیولوژیکی رشد معلق پرو خالی شونده است یا اصلاحا suspended –growth fill and draw است. این راکتور از یک تانک تنها تشکیل شده است که فرایند ها به صورت پی در پی در آن انجام می­شود. جریان وردی به صورت batch mode است و تصفیه از طریق فرایند­ های پی در پی انجام می­شود.

مراحل انجام این فرایند شامل :

  • پر شدن fill
  • واکنش react
  • ته نشینی settle
  • تخلیه draw
  • توقف idle

در این روش از تصفیه فاضلاب بیولوژیک حجم لجن در مرحله پرشدن به حداکثر خود میرسد و ممکن است مواد مغذی و تخم میکروب و در این دوره به فاضلاب اضافه شود. اختلاط در مرحله  واکنش رخ میدهد. اگر سیستم میکروبی مطلوب هوازی باشد، مکانیسم هوادهی برای اختلاط استفاده می­شود. اگرچه اختلاط مکانیکی برای سیستم های بی هوازی و آنوکسیک استفاده می­شود. مرحل واکنش در فرایند SBR با ماکسیمم نسبت غذا به میکروب یا همان F/M اغاز میشود و در پایان مرحله واکنش این نسبت مینیمم می­شود. بعد از اینکه تجزیه کامل شد اختلاط متوقف میشود و به مایع اجازه داده می­شود تحت شرایط سکون ته نشین شود.

در برخی موارد در صورت لزوم از یک کمک منعقد کننده برای زلال سازی استفاده می­شود که در مرحله پایانی اختلاط به راکتور اضافه می­شود. معمولا برای تخیله پساب تصفیه شده از چندین مکانیسم مختلف خالی کردن راکتور استفاده می­شود. رایج ترین این مکانیسم ها استفاده از سر ریزهای شناور floating weir است. زمان ته نشینی ممکن است از 10 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. بعد از ته نشینی آب تصفیه شده بالایی با سریز خارج شده و لجن در صورت لزوم دفع میگردد. ممکن است بلافاصله راکتور پرشود و برای چرخه بعدی آماده گردد. این فرایند نسبت به دیگر فرایند های رشد معلق تصفیه فاضلاب انعطاف پذیرتر و کنترل پذیرتر است. این فرایند در متابولیسم های میکروبی مختلف ازجمله هوازی ، بی هوازی، ترکیب هوازی و غیر هوازی و انوکسیک قابلیت اجرا را دارد.

مزایای روش تصفیه فاضلاب SBR :

  • قابلبت افزایش زمان ماند سلولی MCRT
  • عدم شسته شدن بیومس به خارج توسط Hydraulic flows
  • تغییر و کنترل آسان متابولیسم میکروبی

معایب:

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.