تصفیه فاضلاب قالیشویی

تصفیه فاضلاب قالیشویی, پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

تصفیه فاضلاب قالیشویی به یکی از نیازهای امروز صنعت فرش و خدمات وابسته به آن شده است. قالی‌بافی یکی از مهارت‌های ایرانیان در طول تاریخ بوده و از پیشینه محکمی در کشورمان برخوردار است. به تبع آن، تمیزی فرش نیز، در آداب و رسوم ما ایرانیان دارای اهمیت است. با افزایش جمعیت و افزایش سطح بهداشت مردم و باتوجه به پیشینه‌ای که عرض شد؛ شست و شوی فرش بیش از پیش افزایش یافت. در پی آن صنعت قالی‌شویی پیشرفت چشم گیری را به خود دید.

در ضمنِ این پیشرفت، مقدار پساب قالیشویی نیز، بسیار افزایش یافت. در قالیشویی، آبِ بسیاری مصرف می‌شود. به گونه‌ای که به ازای شست و شوی هر مترمربع فرش، 30 تا حتی 40 لیتر آب مصرف خواهیم داشت. نرخ تبدیل آب به فاضلاب نیز، %92 است که نسبت به سایر صنایع، عدد بسیار بالایی است. در ادامه تلاش خواهیم کرد با ارائه توضیحات، شما را برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی راهنمایی کنیم. پس با ما همراه باشید.

پکیج تصفیه فاضلاب کارگاه قالیشویی, تصفیه فاضلاب قالیشویی

عوامل موثر بر تصفیه فاضلاب قالیشویی

برای سفارش پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی باید ابتدا با پارامترهای آلوده کننده پساب قالیشویی آشنا شوید. پارامترهای پساب قالی‌شویی(مثل COD) به لحاظ مقداری مشابه فاضلاب بهداشتی است با این تفاوت که :

 • گاهی شبکه جمع‌آوری برای آن وجود نداشته و با رها شدن در محیط‌زیست موجب آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی می‌شود.
 • حاوی مقداری رنگ، کدورت و مخصوصا دترجنت است.

لذا تصفیه این پساب، ضروری به نظر می‌رسد. رنگ‌ها اکثرا پایه مقاوم آلی دارند. به همین خاطر به هنگام ورود به آب و محیط زیست ممکن است آسیب‌هایی جدی به جانوران و محیط بزند. برخی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین اثرات پساب قالیشویی و قالیبافی عبارتند از:

 • سخت شدن فرآیند تصفیه پساب
 • دارا بودن اثرات سمی
 • تاثیرگذاری بر جنبه زیبایی شناختی محیط‌زیست
 • تأثیر نامطلوب بر شفافیت آب

تأثیر دترجنت ها بر تصفیه پساب قالیشویی

وجود نوعی از مواد به نام دترجنت ها باعث می‌شوند تا فرایند تصفیه این نوع از فاضلاب ها پیچیده‌تر شود. لذا در هنگام خرید پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی باید به این نکته توجه کنید که طی فرایند تصفیه، دترجنت‌ها نیز حذف یا تقلیل داده شوند. پساب‌های حاوی دترجنت یا سورفکتانت از توزیع مناسب اکسیژن و در نتیجه اکسیداسیون آلاینده‌ها به وسیله‌ی آن، ممانعت به عمل می‌آورند. یکی دیگر از اثرات آن‌ها ایجاد اختلال در فوتوسنتز باکتری‌ها نیز می‌باشد.

تصفیه پساب قالیشویی, تصفیه فاضلاب

دترجنت‌ها گاهی در عملکرد فرآیند انعقاد شیمیایی نیز اخلال ایجاد می‌کنند. به همین جهات، حذف دترجنت‌ها سخت است و همان مقدار کم دترجنت در فاضلاب قالیشویی، بر فرآیند تصفیه موثر است. این پساب علاوه بر مقادیر فوق، همیشه pH قلیایی دارد و مقادیری از مواد معلق (SS) نیز در این فاضلاب وجود دارد. همچنین پرز و الیاف سبکی که ضمن شست‌وشو از فرش جدا می‌شود نیز جزء محتویات پساب است. جدول زیر، مشخصات تقریبی پساب قالی‌شویی می‌باشد:

COD رنگ مواد معلق(SS) دترجنت
250-500 میلی گرم بر لیتر به طور میانگین 170 ADMI به طور میانگین 350 میلی گرم بر لیتر 50 میلی گرم بر لیتر

روش تصفیه پساب قالیشویی

فرایندهایی که در پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی در نظر گرفته شده است کمک می‌کند تا آلاینده‌ها و عوامل فیزیکی و شیمیایی آلوده کننده از بین بروند یا از محدوده پرخطر خارج شوند. در این مراحل و فرایندها پساب ورودی قالیشویی به تدریج تصفیه و سپس وارد چاه های جذبی یا سایر راه‌های دفع فاضلاب می‌شود. مراحل تصفیه پساب قالیشویی، به شرح زیر است:

 • تصفیه فیزیکی
 • متعادل‌سازی
 • انعقاد شیمیایی
 • فیلتراسیون
 • گندزدایی

نقش تصفیه فیزیکی در تصفیه پساب قالیشویی

در مرحله تصفیه فیزیکی، با استفاده از آشغال‌گیر، الیاف، پرز‌ها و به طورکلی دانه‌های درشت‌تر پساب جدا می‌شود. جدا کردن دانه‌های درشت کمک می‌کند تا مراحل بعدی تصفیه فاضلاب قالیشویی به راحتی اتفاق بیفتد و از گرفتگی و تخریب دستگاه‌ها جلوگیری کند. به همین خاطر در صورت تجمع الیاف در آشغال‌گیر و عدم صحیح انجام شدن فرآیند تصفیه فیزیکی، باید از گرفتگی آن، جلوگیری شود.

نقش متعادل‌سازی در تصفیه پساب قالیشویی

در بخش متعادل سازی تصفیه پساب قالیشویی، یک مخزن قبل از تصفیه شیمیایی قرار دارد. وظیفه این مخزن یکنواخت سازی پساب و جلوگیری از شوک‌های احتمالی آلایندگی، است. در واقع مواد محلول یا معلق در پساب به صورت یکنواخت و همگن می‌شوند و به این ترتیب امکان تصفیه پساب ساده تر می‌شود.

نقش انعقاد شیمیایی در تصفیه پساب قالیشویی

این مرحله از پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی، به ترتیب شامل تزریق مواد منعقدکننده و کمک منعقدکننده به نسبت‌های درست، اختلاط مواد افزوده شده همراه با فاضلاب قالیشویی، انعقاد و لخته‌سازی، و درنهایت ته‌نشینی آن‌هاست. در بخش انعقاد شیمیایی از مواد مختلفی استفاده می‌شود. برای پساب قالی‌شویی، از بین منعقدکننده‌های موجود، پلی آلومینوم کلراید(PAC) و آلوم عملکرد مناسبی دارند.

نقش فیلتراسیون در تصفیه پساب قالیشویی

همچنانکه در بالا گفته شد، ذرات معلق هم در پساب قالی‌شویی وجود دارد که باید در فرایند تصفیه پساب قالیشویی به وسیله فیلتر شنی آن‌ها را حذف کرد. همچنین در کنار فیلتر شنی، می‌توان از فیلتر کربن فعال هم استفاده کرد تا کیفیت پساب تصفیه شده خروجی، بیش از پیش افزایش یابد.

نقش گندزدایی در تصفیه پساب قالیشویی

در صورت نیاز، می‌توان از ازن زنی یا کلر زنی و یا هر گندزدای دیگری استفاده کرد. این روش موجب از بین رفتن میکروارگانیسم‌های مزاحم می‌شود. لذا علاوه بر گندزدایی باعث کاهش کدورت فاضلاب می‌شود.

خرید فروش پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

در شرکت شمیم شریف، تیمی از کارشناسان، آماده‌اند تا برای خرید فروش پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی شما را راهنمایی کنند. مساحت قالیشویی، حجم پساب تولید شده و نوع مواد شوینده و عواملی از این دست، مستقیماً بر روش تصفیه و در نتیجه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی تأثیرگذار است. لذا پیش از استعلام قیمت پکیج ها بایستی فاکتورهای ذکر شده را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

راه های تماس برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی

برای آگاهی از قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب قالیشویی و سایر خدمات ما از جمله قیمت تصفیه فاضلاب نساجی یا تصفیه فاضلاب چرمسازی می‌توانید از طریق راه‌های زیر با شرکت شمیم شریف در تماس باشید. لطفا توجه داشته باشید که پکیج‌های اعلام شده مختص یک پروژه خاص است و پروژه تا پروژه ممکن است قیمت پکیج تصفیه متفاوت باشد. شمناً با توجه به نوسانات بالای قیمت ها، قیمت استعلام شده مربوط به همان روز است و ممکن است تغییر کند. این موضوعات را به هنگام خرید فروش پکیج تصفیه پساب قالیشویی حتما در نظر داشته باشید.

 • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
 • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.