تصفیه فاضلاب خاکستری -قیمت پکیج

آب خاکستری,تصفیه آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری آشپزخانه, graywater, graywater treatment

تصفیه فاضلاب خاکستری یکی از راهکارهای مدیریت آب و کاهش هدررفت آب است. روش‌هایی که برای تصفیه پساب خاکستری به کار می‌رود متفاوت از تصفیه فاضلاب بهداشتی، صنعتی و … است. این نوع پساب‌ها عمدتاً نتیجه‌ی مصرف آب خانگی است. مصرف روزانه آب شهری به دلیل افزایش جمعیت و شهر نشینی، افزایش یافته است. این در حالیست که بیشترین میزان مصرف آب پس از صنعت و کشاورزی مربوط به مصارف خانگی و شهری است. این دلایل باعث شده است که نیاز به آب نیز افزایش یافته  و تامین آب شیرین برای مناطق محروم با مشکل مواجه گردد. طبق پیش بینی های انجام شده تا سالهای آینده تقریبا نیمی از مردم جهان برای تامین آب شیرین دچار مشکل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم درباره فاضلاب خاکستری و مزایای تصفیه آن صحبت کنیم.

تصفیه پساب خاکستری, تصفیه فاضلاب خاکستری, آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری آشپزخانه, graywater, graywater treatment

فاضلاب خاکستری چیست؟

فاضلاب خاکستری در واقع فاضلاب شهری است که شامل فاضلاب‌های زیر می‌شود:

 • حمام و دستشویی
 • ماشین لباسشویی
 • سینکهای آشپزخانه

تصفیه پساب خاکستری, تصفیه فاضلاب خاکستری, آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری حمام, graywater, graywater treatment

توجه داشته باشید که فاضلاب توالت‌ها از این دسته بندی مستثنی می باشد. بطور کلی، فاضلاب خاکستری 50 تا 80 درصد از آب کل فاضلاب خانگی را تشکیل می‌دهد. فاضلاب خاکستری (پساب) تفاوت هایی با آب سیاه (گندآب فاضلابی ) دارد. در واقع میزان میکروب ها و مواد خطرناک آن به مراتب کمتر آب سیاه است. به همین خاطر برای تصفیه و استفاده مجدد مناسب تر است. لذا برای جلوگیری از هدررفت آب، تصفیه فاضلاب خاکستری توصیه می‌شود. ماده خطرناکی مثل آمونیاک در فاضلاب خاکستری یک دهم آب سیاه است. اما به دلیل استفاده از مواد شوینده میزان فسفر در فاضلاب خاکستری از آب سیاه بیشتر است. به دلیل کم شدن میزان آب شیرین در دسترس، بسیاری از جوامع به تصفیه فاضلاب خاکستری و استفاده مجدد از آن و یا استفاده از آب شیرین کن های صنعتی روی آورده اند.

ویژگی های فاضلاب خاکستری

تصفیه فاضلاب خاکستری از چند حائز اهمیت است. آب خاکستری ویژگی‌هایی دارد که به خاطر آن اقبال نسبت به آن بیشتر شده است. برخی از ویژگی‌های مهم پساب خاکستری عبارتند از:

 • کیمت و مقدار زیاد پساب خاکستری تولید شده
 • کیفیت پساب خاکستری تولید شده
 • راحتی تصفیه پساب خاکستری

کمیت فاضلاب خاکستری

آب مصرفی در زندگی روزمره یک خانواده متوسط با توجه به میانگین سنی، محل زندگی، شرایط جغرافیایی (آب وهوا)، مذهب و عوامل دیگری ؛ متفاوت است. به صورت کلی حدود  %65 از مصرف آب هر خانواده تبدیل به آب خاکستری می‌شود. که این نسبت مقدار قابل توجهی محسوب می‌شود و در صورت تصفیه پساب خاکستری و بازگردانی آب به چرخه مصرف می‌توان هزینه‌ها و همچنین هدررفت آب را به میزان زیادی کاهش داد.

کیفیت فاضلاب خاکستری

آب خاکستری به دلیل وابستگی به عادات زندگی مردم ویژگی های متفاوتی دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت پکیج تصفیه اب خاکستری هم متغیر باشد. کیفیت پساب خاکستری مناطق مختلف خانه باهم متفاوت است. آنالیزها و تحلیل ها نشان می دهد که مواد ارگانیک و آلاینده ها موجود در آب خاکستری آشپزخانه و لباسشویی نسبت به آب حمام بیشتر است. پساب خاکستری آشپزخانه بیشترین مقدار مواد آلی از نظر مواد معلق، کدورت و نیتروژن را دارد. لازم به ذکر است که آب خاکستری آشپزخانه بیشتر توسط باکتری کلی فرم آلوده می‌شود. فاضلاب خاکستری اغلب دارای pH بالایی هستند و خاصیت قلیایی دارند.

روش های تصفیه آب خاکستری

کیفیت پساب یا فاضلاب خاکستری تأثیر زیادی در انتخاب روش تصفیه فاضلاب خاکستری دارد. از روش‌های متعددی برای تصفیه این نوع از پساب‌ها استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • فیزیکی
 • شیمیایی
 • بیولوژیکی

تصفیه فاضلاب خاکستری, آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری, فرایند تصفیه آب خاکستری, graywater, graywater treatment

تصفیه فاضلاب خاکستری به روش فیزیکی

استفاده از تصفیه فیزیکی به تنهایی برای تصفیه پساب خاکستری و کاهش مواد آلی و ارگانیک و مواد فعال کننده کافی نیست. در نتیجه تصفیه فیزیکی به تنهایی برای بازیافت فاضلاب های خاکستری توصیه نمی‌شود. روش فیزیکی تصفیه فاضلاب خاکستری غالباً شامل چند راهکار ساده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ته نشینی ساده
 • غربالگری
 • فیلتراسیون

تصفیه فاضلاب خاکستری به روش شیمیایی

فرآیندهای تصفیه شیمیایی پساب خاکستری برای از بین بردن مواد جامد، مواد معلق، مواد آلی و مواد سطحی از فاضلاب خاکستری موثر است. اصلی‌ترین روش‌های تصفیه فاضلاب خاکستری عبارتند از:

تصفیه فاضلاب خاکستری به روش بیولوژیکی

برای تصفیه فاضلاب خاکستری عموماً از شیوه‌های هوازی استفاده می‌شود. تصفیه بیولوژیکی از نوع بی هوازی برای تصفیه فاضلاب خاکستری به دلیل نداشتن راندمان بالا توصیه نمی‌شود. فرآیندهای بیولوژیک هوازی مانند SBR برای تصفیه پساب خاکستری میتواند استفاده شود. در نهایت می‌توان گفت که ترکیبی از فرایندهای بیولوژیکی به همراه فیلتراسیون فیزیکی و گندزدایی، می تواند ار نظر اقتصادی برای بازیافت پساب خاکستری به صرفه باشد. سیستم MBR یک راه حل مناسب برای بازیافت و تصفیه فاضلاب خاکستری که دارای سختی بالا باشد مخصوصا در محیط های مسکونی با جمعیت بیشتر از 500 نفر مناسب است. جهت ضدعفونی فاضلاب خاکستری نیز میتوان از دستگاه ازن ژنراتور استفاده کرد.

مزایای استفاده از پساب خاکستری

تصفیه و استفاده از فاضلاب خاکستری مصرف آب را کاهش می‌دهد. همچنین از ورود این فاضلاب به مسیرهای تصفیه خانه‌های صنعتی و پر هزینه جلوگیری می‌کند. ضمناً با صرف هزینه کمتر بازچرخانی آب به چرخه مصرف امکان پذیر می‌شود. همچنین به استفاده صحیح از منابع کمک می‌کند. به این معنا که امکان استفاده از سیستم های آبیاری خودکار در مناطق شهری مثل پارک ها یا فضای سبز ساختمان ها راحت تر میشود. و به آب لوله کشی برای آبیاری نیاز نخواهد بود.

کاربردهای تصفیه آب خاکستری, تصفیه فاضلاب خاکستری, آب خاکستری, تصفیه آب خاکستری, فرایند تصفیه آب خاکستری, graywater, graywater treatment

تصفیه خانه های صنعتی به دلیل پر حجم بودن و نیاز به تجهیزات پیشرفته، خارج از شهر نصب و بهره برداری می‌شوند. با ایجاد تصفیه‌خانه‌های کوچک و در محل برای تصفیه فاضلاب خاکستری نیازی به حمل و نقل فاضلاب خاکستری نیست. در نتیجه در هزینه حمل و نقل صرفه جویی می‌شود. یکی از مزایای استفاده از فاضلاب خاکستری احیای آب های زیرزمینی است. استفاده از پساب خاکستری در برخی صنایع باعث افزایش راندمان آنها و سوددهی بیشتر آن صنایع مثل کارواش می‌شود. و در آخر میتوان گفت که فاضلاب خاکستری به کاهش هزینه های زندگی شهری کمک می‌کند.

نکات مهم در تصفیه فاضلاب خاکستری

تصفیه فاضلاب خاکستری با روشهای ساده و کم هزینه امکان پذیر است. اما لازم است که یکسری نکات برای این کار رعایت شوند:

 • شیرهای فاضلاب خاکستری باید از آب شرب جدا باشد. زیرا فاضلاب خاکستری قابل خوردن نیست.
 • تصفیه خانه فاضلاب خاکستری باید به صورت مداوم کار کند.

موارد استفاده از فاضلاب خاکستری

 • تصفیه فاضلاب خاکستری برای ساختمانهای پر جمعیت میتواند مصرف آب مجموعه را تا 65 درصد کاهش دهد.
 • در مجتمع های مسکونی و ساختمان های دارای جمعیت زیاد می توان از این آب برای سیستم اطفای حریق استفاده کرد.
 • در ساختمان سازی و به عمل آوردن بتن مورد استفاده قرار میگیرد. البته از نظر کیفیت بو، مزه و رنگ باید شبیه آب شرب باشد.
 • استفاده از فاضلاب خاکستری در کارواش باعث می‌شود مصرف آب به صورت چشمگیری کاهش یابد. همچنین هزینه مصرف آب درکارواش را تا 80 درصد می‌توان کاهش داد. استفاده از فاضلاب خاکستری می‌تواند باعث افزایش راندمان آنها شود.

فاکتورهای مهم بعد از تصفیه فاضلاب خاکستری

بعد از تصفیه فاضلاب خاکستری و برای استفاده مجدد از فاضلاب خاکستری لازم است کیفیت آب کنترل شود. در صورتی که پساب بیش از حد آلوده باشد یا سیستم تصفیه به خوبی کار نکند، کیفیت نهایی آب پایین می‌آید. لذا باید پارامترهای زیر اندازه گیری و سنجیده شود:

 • کلی فرم
 • کدورت
 • TSS
 • BOD
 • TP
 • TN
 • مواد شوینده

مشخصات عمومی فاضلاب خاکستری را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

جدول 1-1: مشخصات فاضلاب خاکستری

ردیف پارامتر واحد میزان
                    1 BOD Mg/l 130-180
2 COD Mg/l 250-400
3 TSS Mg/l 80-160
4 Total coliform Mg/l
5 pH Mg/l                  8- 5/6

خرید پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

برای سفارش و خرید پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری از شرکت شمیم شریف می‌توانید ابتدا با ما تماس بگیرید. و با کارشناسان بخش فنی ما درباره‌ انواع روش‌ها و قیمت‌های پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری مشورت کنید. بدین ترتیب می‌توانید بهترین پکیج با مناسب‌ترین قیمت را تهیه کنید. کارشناسان ما در شرکت شمیم شریف آماده‌اند تا درباره روش‌های تصفیه پساب خاکستری، موارد مصرف، هزینه‌ها و قیمت پکیج صحبت کنند. برای اطلاع از شرایط خرید پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری می‌توانید از راههای ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

راه‌های ارتباطی جهت استعلام قیمت خرید فروش پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

برای اطلاع از قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با شرکت شمیم شریف و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
 • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.