تصفیه فاضلاب دامداری – پکیج + قیمت

تصفیه فاضلاب دامداری یکی از انواع تصفیه فاضلاب صنعتی است که در صنعت دامپروری کمک شایانی که کاهش مسائل بهداشتی و زیست محیطی می‌کند.صنعت دام روز به روز در حال توسعه است. با توسعه و پیشرفت تکنولوژی و گسترده‌تر شدن محدوده‌ی کاری صنعت دام، چالش‌های پیش روی آن و مشکلات زیست‌محیطی مترتب بر آن نیز بیشتر می‌شود. یکی از چالش‌های این صنعت، مقابله با پسا‌ب‌ها و فاضلاب‌های دام‌هاست که اگر به خوبی کنترل و مدیریت نشوند، از نظر بهداشت، سلامت و محیط زیست دام‌ها و انسان‌ها را با خطرات جدی مواجه خواهند کرد. در ادامه قصد داریم با معرفی پکیج تصفیه فاضلاب دامداری، شما را با انواع روش‌های تصفیه فاضلاب آشنا کنیم. لازم به ذکر است یکی از انواع تصفیه فاضلاب مکمل برای فاضلاب دامداری، تصفیه فاضلاب کشتارگاه است. چون بسیاری از صنایع دامی، علاوه بر پرورش، کشتار و بسته بندی را در کنار خود دارند.

تصفیه فاضلاب دامداری, پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

منشأ تولید فاضلاب دام

صنعت دامداری و دامپروری صنعت بسیار وسیعی است که صنایع بسیاری با آن در ارتباط مستقیم هستند. علاوه بر این تنوع دام‌هایی که پرورش داده‌می شوند نیز زیاد است. به همین خاطر برای انتخاب بهترین شیوه‌ی تصفیه فاضلاب دامداری ابتدا لازم است منشأ تولیدکننده‌ی آن را شناخت. در این صنعت هر جا که آب مصرف می‌شود، امکان آلودگی و به وجود آمدن پساب وجود دارد. برخی از مهم‌ترین بخش‌های مصرف‌کننده‌ی آب در صنعت دام و تولیدکننده‌ی پساب دامداری عبارتند از:

 • آب مورد استفاده جهت شرب دام‌ها
 • استفاده از آب برای ایجاد رطوبت و تأمین شرایط دمایی مناسب
 • شستشوی بخش نگهداری بچه‌ها دام
 • بخش زایمان دام
 • محل دوشیدن شیر و شستشوی ظروف مربوط به شیردوش
 • شستشوی محل نگهداری دام

شستشوی محل نگهداری دام, پساب دامداری, تصفیه فاضلاب گاوداری

عوامل تأثیرگذار بر تصفیه فاضلاب دامداری

عوامل متعددی در انتخاب بهترین شیوه تصفیه فاضلاب دامداری دخیل هستند. به طور کلی می‌توان این عوامل را به دو صورت کمی و کیفیت بررسی کرد. یعنی مقدار پساب تولید شده و نوع و کیفیت آن در انتخاب روش‌ها و هزینه‌ی تمام شده بسیار دخیل هستند. در مراکز دامپروری بزرگ، حجم پساب تولید شده بسیار زیاد است. لذا تجهیزات لازم برای راه اندازی یک تصفیه فاضلاب دامداری بسیار وسیع تر خواهند بود. و وسعت زیادی برای راه اندازی آن مورد نیاز باشد. در تصفیه خانه های بزرگ عموماً استفاده از پکیج های کوچک آماده مقرون به صرفه نیست و طراحی و ساخت یک تصفیه خانه کامل (از صفر تا صد) از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. این در حالی است که در دامداری های کوچک یا کشتارگاه های کوچک، به دلیل محدودیت در فضا یا حجم محدود پساب، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب دامداری مقرون به صرفه تر است.

عوامل موثر بر کمیت یا حجم پساب دامداری

یکی از مهم‌ترین عوامل که برقیمت تمام شده‌ی تصفیه نیز تأثیر قابل توجهی دارد، مقدار و کمیت فاضلاب و پساب تولید شده است. در دامداری‌های بزرگ که حجم فاضلاب تولید شده بالاست، لازم است روش‌های پیچیده‌تری را به کار بست. البته می‌توان با استفاده از تدابیری، مقدار فاضلاب تولید شده را کاهش داد. یکی از این تدابیر جمع‌آوری فضولات و کود دام‌ها به صورت خشک است. با این روش مقدار آب مورد نیاز برای شستشو کاهش چشمگیری پیدا می‌کند و از این طریق مقدار پساب تولید شده نیز به شدت کاهش می‌یابد.

علاوه بر این در دامداری‌هایی که که دام شیری نگهداری می‌شود و هدف از آن تولید شیر است، شاهد مصرف حجم زیادی از آب برای شستشوی شیردوش‌ها و سایر ظروف هستیم. به منظور حفظ پاکیزگی و رعایت بهداشت، در دامداری‌های شیری، نیاز است محل دوشیدن شیر به طور منظم شست و شو شود. به همین دلیل معمولاً مصرف آب و در نتیجه پساب تولید شده در این دامداری‌ها زیاد است.در دامداری‌هایی که برای تولید و تکثیر راه‌اندازی می‌شوند، در بخش زایشگاه و پرورش نوزاد باید سطح رعایت بهداشت بیشتر باشد. همین موضوع باعث می‌شود تا در زایشگاه‌ها حجم زیادی از آب مصرف شود.

در صورت ادغام دامداری با کشتارگاه، حفظ بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های بسیار ضروری است. در این دامداری‌ها نیز به دلیل وجود کشتارگاه، حجم پساب تولید شده بسیار بالاست. در کشتارگاه‌ها، مقدار خون، چربی و مدفوع حیوانات بسیار زیاد است و برای تصفیه فاضلاب دامداری های شبیه به این باید تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفت. در این کشتارگاه‌ها تصفیه پسابِ تولید شده به دلیل حجم و تنوع مواد تشکیل دهنده‌ی پساب، پیچیده‌تر است.

شستشوی محل نگهداری دام, پساب دام, تصفیه فاضلاب گاوداری

عوامل موثر بر کیفیت پساب دامداری

بسته به نوع دام، میزان و نوع آلاینده‌های موجود در فاضلاب دام نیز تغییر می‌کند. بخش عمده‌ای از پساب فاضلاب‌های دامداری‌ها در نتیجه‌ی شستشوی محل نگهداری حاصل می‌شود. به همین خاطر نوع دام، کیفیت نگهداری آن‌ها (احتمال زخمی شدن یا خونریزی یا شیردوشی منظم دام‌ها) بر کیفیت پساب تولید شده موثر هستند. مثلا ورود خون یا ترکیب شیر و آب باعث تولید موادی مثل BOD و TSS می‌شود که بایستی آن‌ها را از پساب‌ها تصفیه نمود.

نوع غذای مصرفی دام، محلول‌ها و مواد تقویتی و شیمیایی نیز بر کیفیت پساب تولیده شده موثر هستند. یکی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب روش‌ها و کاهش یا افزایش هزینه‌ها، میزان تصفیه‌ی پساب‌هاست. مثلاً اگر قرار باشد این آب به چرخه کشاورزی وارد شود، لازم است علاوه بر تصفیه کامل، کلرزنی نیز انجام شود تا از ورود میکروارگانیسم‌ها و باکتری به مزارع و شیوع بیماری جلوگیری شود. یا اگر قرار است این پساب از طریق چاه‌ها جذب زمین شود، آن نیز داستان متفاوتی است.

شیردوش, تصفیه فاضلاب گاوداری

مراحل تصفیه فاضلاب دامداری

میزان آلودگی‌ها و تنوع آلاینده‌ها در فاضلاب دامداری بسیار بالاست و این فاضلاب‌ها را جزء فاضلاب‌های قوی در نظر می‌گیرند. به همین خاطر برای تصفیه فاضلاب دامداری باید مراحل متعددی را پیش‌بینی کرد. این مراحل شامل مراحل تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی و ته‌نشینی و کلرزنی است که به شکل زیر می‌توان آن‌ها را برشمرد:

 • تصفیه فیزیکی و استفاده از آشغالگیر (دستی یا مکانیکی) برای جدا کردن ذرات درشت و معلق روی آب
 • چربی‌گیری برای حذف چربی‌های ناشی از شستشوی شیردوش‌ها و محل نگهداری دام
 • متعادل‌سازی برای یکدست شدن پساب و جلوگیری از غلظت یا رقّت بیش از حد پساب
 • ته‌نشینی اولیه برای حذف مواد ریز معلق و کاهش ذرات موجود در پساب
 • تصفیه بی‌هوازی برای تصفیه مواد به کمک میگروارگانیسم‌ها
 • تصفیه هوازی جهت بهبود کیفیت پساب
 • ته‌نشینی ثانویه برای به حداقل رسیدن ذرات معلق یا شناور ریز
 • زلال‌سازی و استفاده از فیلترها
 • کلرزنی با کمک دستگاه کلریناتور برای از بین بردن باکتری‌های مضر جهت محافظت از سلامتی و بهداشت محیط
 • ذخیره‌سازی پساب در مخزن‌ها یا استخرها بسته به نوع نیاز و مصرف

موارد اشاره شده در بالا پکیج کامل تصفیه فاضلاب دامداری است. بسته به اندازه‌ی واحد دامداری، نوع دام‌ها، کیفیت پساب‌ها و همچنین کیفیت پساب خروجی، می‌توان یک یا چند مرحله را حذف کرد. برای آشنایی بیشتر با انواع پکیج‌ها و اطلاع از قیمت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری می‌توانید با شرکت شمیم شریف در تماس باشید.

قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب دامداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از چالش‌های پیش رو برای راه‌اندازی تصفیه‌خانه، داشتن فضای کافی است. نبود فضای کافی یا محدودیت در فضا باعث می‌شود هزینه‌های جانبی بالا برود و به جای اجرای استخرهای کم‌هزینه از پکیج‌های فلزی و پلیمری استفاده کرد. علاوه بر این بزرگی واحد صنعتی و حجم فاضلاب و پساب تولید شده نیز مستقیماً بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب دامداری تأثیرگذار است. لذا پیش از سفارش پکیج حتماً با کارشناسان متخصص مشورت کنید.

شماره تماس جهت مشاوره پکیج تصفیه فاضلاب دامداری

برای اطلاع از آخرین قیمت خدمات تصفیه فاضلاب دامداری می‌توانید با واحد فروش شرکت شمیم شریف در تماس باشید. کارشناسان ما در شرکت شمیم شریف آماده‌ی پاسخگویی به تماس‌های شما هستند. همچنین در پروژه‌های بزرگ صنعتی لازم است علاوه بر مشاوره‌های تلفنی، بازدیدهای میدانی نیز انجام شود تا بتوان بهترین پکیج تصفیه را آماده و به مشتری ارائه داد. برای اطلاع از قیمت سایر دستگاه ها مانند ازن ژنراتور و هماهنگی‌های لازم می‌توانید از طرق زیر با ما در تماس باشید.

 • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
 • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.