تصفیه فاضلاب صنعتی – سفارش پکیج

تصفیه فاضلاب صنعتی شامل مکانیسم ها و فرایندهایی برای تصفیه آبهایی است که  توسط فعالیت‌های صنعتی و تجاری انسان آلوده شده‌اند. اکثر صنایع پساب و زباله‌های مرطوب تولید می‌کنند. اگرچه سیاست‌های اخیر کشورهای توسعه یافته به حداقل رساندن چنین تولیدات یا بازیافت ضایعات در فرایند تولید بوده است. شرکت شمیم شریف به عنوان یکی از ارائه‌ دهندگان تجهیزات و خدمات انواع روش‌های تصفیه فاضلاب شناخته می‌شود.

انواع روش‌های تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. هر یک از این روش‌ها برای صنایع خاصی کاربرد دارد و نمی‌توان از آن‌ها برای همه‌ی فاضلاب‌ها اشاره کرد.

منابع تولید کننده فاضلاب صنعتی

تقریبا همه صنایع تولیدکننده فاضلاب صنعتی هستند و باید هر یک را بسته به نوع پساب و موادی که از این صنایع دفع می‌شود، به شیوه‌ای مناسب تصفیه نمود. از این رو تصفیه فاضلاب صنعتی شیوه‌ها و راهکارهای مختلفی دارد که بایستی پس از مشاوره با متخصصان، شیوه‌ی بهینه را انتخاب کرد. پس از آن نیز بایستی تجهیزات و تمهیدات لازم برای اجرای شیوه‌ی مورد نظر را در نظر گرفت. در ادامه برخی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منابع تولید‌کننده فاضلاب صنعتی توضیح داده شده است:

فاضلاب صنایع لبنی

صنایع لبنی شامل فرآوری شیر خام به محصولات دیگر است. از جمله این فرآورده‌ها می‌توان به شیر مصرفی، کره، پنیر، ماست، شیر تغلیظ شده، شیر خشک و بستنی اشاره کرد. این محصولات با استفاده از فرآیندهایی مانند سرد کردن، پاستوریزاسیون و همگن سازی تولید می‌شوند. معمولاً محصولات شامل دوغ ، آب پنیر و مشتقات آنها است. فرایند تولید هر یک از این محصولات معمولاً پساب و فاضلابی دارند که بایستی فاضلاب آن‌ها را تصفیه نمود. تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات لبنی بر مبنای شناخت پساب‌ها انجام می‌شود. مقدار چربی‌ها، نوعی چربی‌ها و همچنین حجم آب و مایعات تولید شده نیز بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تأثیر می‌گذارد.

تصفیه فاضلاب صنعتی, تصفیه فاضلاب صنعتی لبنی,تصفیه فاضلاب لبنی

ویژگی پساب فاضلاب صنایع لبنی

تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات لبنی بر روی پساب‌های این صنایع صورت می‌گیرد. پساب‌های لبنی حاوی قندها و پروتئین های محلول ، چربی ها و احتمالاً بقایای مواد افزودنی هستند. یکی از پارامترهای اصلی اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی BOD با مقدار میانگین 5/0-5/2  کیلوگرم در هر تن شیر در پساب تصفیه نشده است. اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) ، نیز به طور معمول حدود 1.5 برابر مقدار BOD است. مجموع مواد جامد معلق TSS، 100-1000 میلی گرم در لیتر است. مقدار کل مواد جامد محلول  TDS (فسفر)، 10-100 میلی گرم بر لیتر است. و همچنین نیتروژن حدود 6 درصد از میزان BOD است. خامه ، کره ، پنیر و آب پنیر منابع اصلی BOD در فاضلاب هستند. مقدارمعادل پسماند برای یک کیلوگرم از انواع ترکیبات شیر به صورت زیر است:

  • 1 کیلوگرم چربی شیر = 3 کیلوگرم COD
  • یک کیلوگرم لاکتوز = 3/1 کیلوگرم COD
  • 1 کیلوگرم پروتئین = 36/1 کیلوگرم COD

فاضلاب ممکن است حاوی عوامل بیماری زا باشد. یک واحد لبنیاتی اغلب بو و گاهی ذرات معلق تولید میکند که باید کنترل شود.  اکثر ضایعات جامد را می توان به سایر محصولات جانبی تبدیل کرد.

اهمیت تصفیه فاضلاب صنعت کاغذ و خمیر کاغذ

صنعت خمیر کاغذ و کاغذ یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های صنعتی جهان است. صنعت کاغذ از لحاظ اقتصادی و اجتماعی برای توسعه کشور بسیار اهمیت دارد. زیرا به طور مستقیم با رشد صنعتی و اقتصادی کشور ارتباط دارد. تولید کاغذ یک صنعت بسیار هزینه بر از لحاظ مصرف انرژی و آب است. این فرآیند بسیار آلوده کننده است و به سرمایه گذاری قابل توجهی در تجهیزات کنترل آلودگی نیاز دارد. به همین خاطر تصفیه فاضلاب صنعتی کارخانجات کاغذ از حساسیت بالایی برخوردار است.

کارخانه صنایع کاغذ یکی از بخش‌های بزرگ صنعتی است که از مقدار زیادی از آب و مواد لیگنوسلولزیک در طول فرآیند تولید استفاده می کند. اسیدهای کلرو لیگنوسولفونیک، اسیدهای رزین کلردار، فنلهای کلر دار و هیدروکربن‌های کلردار را در پساب آزاد می‌کند. همچنین در پساب صنعت کاغذ حدود 500 ترکیب مختلف آلی کلر از جمله کلروفرم، کلرات، اسیدهای رزین، هیدروکربن‌های کلر دار ، فنول ها، کاتکول ها، گایاکول ها، فوران ها، دیوکسین ها، سرینگول‌ها، وانیلین‌ها و غیره شناسایی شده اند. که همگی از آلاینده‌ها محسوب می‌شوند و باید در فرایند تصفیه فاضلاب صنعت کاغذ به آن‌ها توجه شود. حذف هر یک از این ترکیبات از پساب کارخانه، نیازمند بررسی دقیق و استفاده از شیوه‌ی تصفیه‌ی خاص است که اگر به درستی طراحی نشود، ممکن است برای کارکنان و محیط زیست خطرناک باشد.

تصفیه فاضلاب صنعت کاغذ و خمیر کاغذ, تصفیه فاضلاب صنعتی

این ترکیبات در نتیجه واکنش کلر مورد استفاده برای سفید کردن و باقی مانده لیگنین از الیاف چوب و ترکیبات کلر ایجاد می‌شود. ترکیبات رنگی و هالوژن های آلی قابل جذب (AOX) که از خمیر کاغذ و کاغذ به محیط آزاد می شوند مشکلات متعددی را ایجاد می کند. خمیر چوب و تولید محصولات کاغذی باعث تولید مقدار قابل توجهی آلاینده می‌شود. این آلاینده‌ها باعث افزایش مقدار اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (BOD) ،اکسیژن مورد نیاز شیمیایی  (COD)، مواد جامد معلق (SS)، سمیت و رنگ در فاضلاب می‌شود. این فاضلاب برای موجودات آبزی سمی است و باعث اثرات جهش زایی قوی و اختلالات فیزیولوژیکی می‌شود.

اهمیت تصفیه فاضلاب صنعت آهن و فولاد

تصفیه فاضلاب صنعتی فولاد از جمله تصفیه فاضلاب آبکاری جزء حساس‌ترین فرایندهای تصفیه صنعتی محسوب می‌شود. انواع حساس تولید آهن از سنگ معدن آن شامل واکنشهایی در کوره های بلند است. آبهای خنک کننده (Cooling waters) با محصولاتی مثل آمونیاک و سیانید آلوده هستند. تولید کک از زغال سنگ در کارخانه‌های کک سازی نیز نیاز به خنک کننده آب و استفاده از آب در جداسازی محصولات دارد. آلودگی پساب‌های تولیدی شامل محصولات گازرسانی مانند بنزن، نفتالن، آنتراسن، سیانید، آمونیاک، فنول‌ها، به همراه طیف وسیعی از ترکیبات آلی پیچیده تر است که در مجموع به عنوان هیدروکربن‌های معطر چند حلقه ای (PAH) شناخته می‌شوند. تنوع آلاینده‌های موجود در پساب کارخانجات فولاد، استفاده از انواع روش‌های تصفیه‌ی فاضلاب از جمله، فیزیکی و شیمیایی و حتی گاه انعقاد الکتروشیمیایی و بیولوژیک را لازم و ضروری می‌کند.

صنعت فولاد

یکی از فرایندهایی تصفیه فاضلاب صنعت آهن را هزینه‌بر می‌کند مرحله‌ی خنک و روان کردن آهن است. تبدیل آهن یا فولاد به ورق ، سیم یا میله نیاز به مراحل تبدیل مکانیکی سرد وگرم دارد که اغلب از آب به عنوان روان کننده و خنک کننده استفاده می شود. آلاینده‌های تولید شده در این مرحله شامل روغن های هیدرولیک و ذرات جامد هستند. عملیات نهایی محصولات آهن و فولاد قبل از فروش در مرحله تولید شامل استفاده از اسید معدنی قوی برای از بین بردن زنگ زدگی و آماده سازی سطح برای آبکاری قلع یا کروم یا سایر عملیات سطحی مانند گالوانیزه یا رنگ آمیزی است. دو اسید مورد استفاده معمولاً اسید کلریدریک و اسید سولفوریک است.

فاضلاب صنعت فولاد شامل آبهای شستشو اسیدی همراه با اسیدهای زائد است. بسیاری از فاضلاب‌های صنعت فولاد آلوده به روغن هیدرولیک هستند که به آن روغن محلول نیز می گویند. لذا تصفیه فاضلاب صنعتی فولاد مجموعه‌ای از مراحل و انواع تصفیه فاضلاب است که باید با دقت و حساسیت بررسی شوند. از این رو طراحی تصفیه خانه صنایع فولاد یک کار تخصصی و بسیار حساس است که شما می‌توانید آن را به شرکت‌های تخصصی مثل شمیم شریف ارجاع دهید.

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی و کشاورزی الزامات خاص خود را دارد. فاضلاب حاصل از عملیات کشاورزی و غذایی دارای ویژگیهای متمایزی است که آن را از فاضلاب شهری معمولی که توسط تصفیه خانه‌های عمومی یا خصوصی در سراسر جهان مدیریت می شود متمایز می‌کند. فاضلاب صنعت غذا و کشاورزی، زیست تخریب پذیر و غیر سمی است. اما دارای غلظت بالایی از اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (BOD) و جامدات معلق (SS) است. اجزای تشکیل دهنده فاضلاب مواد غذایی و کشاورزی اغلب به دلیل تفاوت BOD و pH در پساب حاصل از سبزیجات، میوه ها و فرآورده‌های گوشتی و به دلیل ماهیت فصلی فرآوری مواد غذایی و برداشت پیچیده است.

تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع غذایی, تصفیه فاضلاب صنعتی, تصفیه فاضلاب

فرآوری مواد غذایی از مواد اولیه به حجم زیادی آب نیاز دارد. شستشوی سبزیجات آبهایی با ذرات معلق و برخی مواد آلی محلول تولید می‌کند. همچنین ممکن است حاوی سورفکتانت باشد. ذبح و فرآوری حیوانات ضایعات آلی بسیار مقاوم از مایعات بدن مانند خون و محتویات روده تولید می‌کند. این فاضلاب اغلب توسط مقدار قابل توجهی از آنتی بیوتیک ها و هورمون های رشد حیوانات و انواع آفت کش هایی که برای کنترل انگل های خارجی استفاده می‌شود ، آلوده می شود.

فرآوری مواد غذایی، ضایعات ناشی از پخت و پز تولید میکند که اغلب غنی از مواد آلی گیاهی هستند. پساب و فاضلاب صنایع غذایی و همچنین ممکن است حاوی نمک ، طعم دهنده ها ، مواد رنگ کننده و اسیدها یا قلیاها باشند، همچنین مقادیر بسیار قابل توجهی روغن یا چربی نیز دارند. به همین خاطر در تصفیه فاضلاب صنایع غذایی و کشاورزی، بسته به صنعت مربوطه ممکن است، با فاضلاب متفاوتی روبه‌رو شویم که هزینه و روش‌های تصفیه این فاضلاب‌ها را متفاوت می‌کند. باید توجه داشت که تصفیه فاضلاب صنایع غذایی بسته به نوع صنایع نیازمند استفاده از روش‌های تصفیه‌ی متفاوت است. معمولاً روش‌های تصفیه فیزیک، شیمیایی و البته بیولوژیک در طراحی یک تصفیه‌ی خانه‌ی مواد غذایی به کار گرفته می‌شود. لذا بسته به نوع پساب و روش‌های به کار گرفته شده در فرایند تصفیه، قیمت تصفیه فاضلاب صنعتی مواد غذایی و کشاورزی متفاوت می‌شود.

انواع روش‌های تصفیه فاضلاب صنعتی

برای تصفیه فاضلاب صنعتی از روش‌های بسیار متنوع و متفاوتی استفاده می‌شود. انواع مختلف آلودگی‌های آب و  فاضلاب نیاز به راهکارهای متنوعی برای تصفیه آب و فاضلاب و حذف آلودگی دارد. این آلودگی‌ها گاهی ناشی از وجود ذرات بزرگ و کوچک نامحلول در آب است. گاهی ممکن است ذراتی در آب حل یا در آن معلق شده باشند. گاهی نیز ممکن است به دلیل ذرات شیمیایی و آلی خطرناک یا حتی رگمی بیش از حد دمای آب ایجاد شده باشد. در ادامه به هر یک از روش‌ها و راهکارها اشاره خواهیم کرد:

تصفیه پساب صنعتی از طریق حذف مواد جامد:

برای حذف مواد جامد از پساب صنعتی، معمولاً از روش‌های تصفیه فیزیکی استفاده می‌شود. اکثر مواد جامد را می توان با استفاده از روشهای ساده ته نشینی، آشغالگیر به صورت لجن حذف کرد. استفاده از آشغالگیر ساده‌ترین روش برای حذف مواد جامد بزرگ است. اما در صورت که ابعاد مواد جامد بسیار ریز با چگالی نزدیک به چگالی آب باشد، ممکن است مشکلات خاصی ایجاد شود. در چنین مواردی ممکن است نیاز به فیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون باشد. اگرچه ممکن است با استفاده از انعقاد شیمییایی لخته تشکیل شود و جداسازی گردد.

آشغالگیر، تصفیه فیزیکی

تصفیه پساب صنعتی از طریق حذف مواد آلی تجزیه پذیر

مواد آلی تجزیه پذیر با منشا گیاهی یا حیوانی معمولاً با استفاده از فرایندهای تصفیه فاضلاب معمولی مانند لجن فعال تصفیه میشود. اگر فاضلاب بیش از حد با آب شستشو رقیق شود یا بسیار غلیظ باشد مانند خون تمیز یا شیر ، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. وجود مواد تمیز کننده ، ضد عفونی کننده ، آفت کش ها یا آنتی بیوتیک ها می تواند تأثیرات مضر بر روی فرآیندهای تصفیه داشته باشد.

تصفیه فاضلاب از طریق تصفیه سایر مواد آلی

تصفیه مواد آلی مصنوعی شامل حلالها ، رنگها ، داروها ، آفت کشها ، محصولات کک و غیره بسیار دشوار است. روشهای تصفیه اغلب اختصاصی هستند با توجه به نوع آلاینده و شامل فرآیند اکسیداسیون پیشرفته (AOP)، تقطیر (distillation) ، جذب (adsorption) ، انجماد (vitrification)، سوزاندن incineration)) و … می باشد. برخی از مواد مانند برخی از شوینده ها ممکن است قابلیت تخریب بیولوژیکی را داشته باشند و در چنین مواردی می توان از شکل اصلاح شده تصفیه فاضلاب استفاده کرد.

تصفیه فاضلاب از طریق حذف و تصفیه مواد سمی

در تصفیه فاضلاب صنعتی حذف و تصفیه مواد سمی اهمیت ویژه ای دارد. مواد سمی شامل بسیاری از مواد آلی، فلزات (مانند روی ، نقره ، کادمیوم ، تالیم و غیره) اسیدها، قلیاها، عناصر غیر فلزی (مانند آرسنیک یا سلنیوم) به طور کلی در برابر فرایندهای بیولوژیکی مقاوم هستند مگر اینکه بسیار رقیق شوند. فلزات اغلب می توانند با تغییر pH یا تصفیه با سایر مواد شیمیایی رسوب کنند. با این حال، بسیاری از آنها در برابر تصفیه مقاوم هستند و ممکن است نیاز به دفن زباله یا بازیافت داشته باشند.

شرح انواع روشهای تصفیه فاضلاب صنعتی

بسته به صنایع و کارخانجات و همچنین نوع پساب‌های تولید شده، روش‌های تصفیه فاضلاب صنعتی متفاوتی استفاده می‌شود. شرکت شمیم شریف در بخشی از خدمات گسترده‌ی خود در صنعت آب و فاضلاب انواع روشهای تصفیه صنعتی را نیز عرضه می‌کند و آماده است تا با شرکت‌ها و سازمان‌های مربوط به صورت مشاور یا مجری وارد همکاری شود. برخی از روش‌های رایج تصفیه فاضلاب صنعتی در ادامه تشریح شده است:

تصفیه بیولوژیکی

در تصفیه فاضلاب صنعتی بیولوژیکی از فرآیندهای بیولوژیکی مختلف برای تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب مانند صابون، فاضلابهای انسانی، روغن و غذا استفاده می‌شود. میکروارگانیسم‌ها مواد آلی بیولوژیکی در فاضلاب را متابولیزه می‌کنند. این مورد را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

  • فرآیندهای هوازی: باکتریها ماده آلی را تجزیه می کنند و آن را به دی اکسید کربن تبدیل می کنند که می تواند توسط گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. اکسیژن در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روشها از میکرواورگانیسم های هوازی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود از جمله این فرآیندها لجن فعال، هوادهی گسترده، MBBR، MBR، SBR  را میتوان نام برد.
  • فرآیندهای بی هوازی: در اینجا، ضایعات در دمای خاص تخمیر میشوند. اکسیژن در فرآیند بی هوازی استفاده نمی شود. این روش تصفیه اکثر مواد جامد موجود در فاضلاب را حذف می کند، اما بعضی از مواد مغذی حل شده مثل نیتروژن و فسفر ممکن است باقی بمانند.

تصفیه فاضلاب صنعتی بیولوژیک, تصفیه فاضلاب صنعتی, تصفیه فاضلاب بیولوژیک

تصفیه شیمیایی

به تعبیری تصفیه شیمیایی فاضلاب صنعتی به مجموعه فرآیندهایی گفته می شود که طی آن از مواد و واکنش‌های شیمیایی برای تصفیه پساب استفاده می‌شود. از جمله این فرآیندها انعقاد شیمیایی، انعقاد الکتریکی و … می‌باشد. از این فرآیندها معمولا برای تصفیه فاضلاب‌های صنعتی استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، این مرحله از تصفیه شامل استفاده از مواد شیمیایی در آب می‌شود. ازن، یک ماده شیمیایی اکسید کننده است که معمولا برای از بین بردن آلاینده های موجود در آب استفاده می شود. برای این نوع از تصفیه، دستگاه ازن زن یا همان ازن ژنراتور یکی از تجهیزات ضروری محسوب می‌شود.

تصفیه شیمیاییتصفیه فیزیکی

تصفیه فیزیکی به مجموعه روشهایی گفته می شود با استفاده از خواص فیزیکی و نیروهای فیزیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود. از جمله این فرآیندها آشغالگیری، دانه گیری، شناورسازی، هوادهی، ته نشینی، فیلتراسیون، چربی گیر و … می باشد. عمده این روشها پیش تصفیه فاضلاب را انجام می دهند. اصطلاحا به این فرآیندها تصفیه اولیه نیز گفته می شود. در این مرحله هیچ ماده شیمیایی در این پروسه دخیل نیست. یکی از تکنیک های اصلی تصفیه فاضلاب فیزیکی شامل لای گیری یا ته نشینی است که فرایند تعلیق ذرات نامحلول / سنگین از فاضلاب است. هنگامی که ماده نامحلول ته نشین میشود آنگاه میتوان  آب خالص را جداسازی کرد.

تصفیه فاضلاب صنعتی تصفیه فیزیکی, تصفیه فاضلاب صنعتی, تصفیه فاضلابخرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شمیم شریف

همان طور که مشاهده کردید، پساب‌های صنعتی تنوع بسیاری دارند و بسته به صنایع و کارخانجات، مجموعه روش یا روش‌هایی که برای تصفیه استفاده می‌شود نیز متفاوت می‌شود. برای آگاهی از شرایط فروش و خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شمیم شریف شما ابتدا برای انتخاب روش تصفیه، مشاوره دریافت می‌کنید و در صورت موافقت، پکیج تصفیه فاضلاب مورد نظر را دریافت می‌کنید. سپس مراحل تهیه و تولید تجهیزات و اجرای آن در محل صورت می‌پذیرد. برای خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شما می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید.

راه‌های ارتباطی جهت خرید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شمیم شریف

برای سفارش پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شمیم شریف، شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید و ضمن دریافت مشاوره و استعلام قیمت‌ها، پکیج مورد نظر خود را سفارش دهید.

  • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
  • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
  • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
  • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.