تصفیه فاضلاب پتروشیمی – قیمت پکیج

پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی یکی از ده ها خدمات شرکت شمیم شریف است که در ادامه قصد داریم درباره آن بیشتر صحبت کنیم.  در صنعت پتروشیمی برای تولید نفت خام از آب استفاده می‌شود. به دنبال آن آب با آلودگی های نفتی و روغنی ترکیب شده و فاضلاب های پتروشیمی تشکیل می شود. یکی از موارد مصرف آب در صنعت نفت، تزریق آّب به درون چاه برای ازدیاد برداشت نفت است. در این حالت محصول خروجی از چاه نفت، مخلوطی از آب و نفت است که پس از جداسازی، نفت جهت پالایش به پالایشگاه و پتروشیمی ارسال شده و آّب نیز تصفیه و مجددا برای تزریق در چاه نفت استفاده می شود.

عوامل تولیدکننده فاضلاب پتروشیمی

در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز منابع بسیاری هستند که موجب تولید فاضلاب روغنی می شوند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکست نفت خام
 • شکست حرارتی و کاتالیستی
 • شستن مخزن‌ها و غیره.

همچنین امولسیون آب و روغن مصارف بسیاری در صنایع وابسته به فلزات دارد. امولوسیون آب و روغن که از لحاظ شیمیایی پایدار شده است برای محیط زیست بسیار خطرناک است. امولوسیون روغن و آب باعث افزایش BOD ، ایجاد بو و کدورت می شود. به دلیل غلظت بالای امولوسیون آب و روغن و خطرناک بودن این امولوسیون برای حیات آبزیان، حذف روغن از فاضلاب بسیار مهم و ضروری است.

تصفیه فاضلاب پتروشیمی, فاضلاب صنایع پتروشیمی, پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب, petrochemical wastewater treatment

منابع تولید فاضلاب نفت، گاز و پتروشیمی

یکی از مواردی که به هنگام خرید پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی باید به آن توجه داشت، منشأ و منابع تولید فاضلاب است. بسته به نوع فاضلاب، روش ها و دستگاه های متفاوتی به کار گرفته می شود. عوامل متعددی در تولید فاضلاب پتروشیمی دخیل هستند. از جمله منابع تولید فاضلاب پتروشیمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخلیه مستقیم از واحدهای تولید
 • تخلیه ناگهانی از سیستم های خنک کننده و تولید بخار
 • آب خروجی از مخازن طی جابجایی محصولات
 • سیلاب های آلوده ناشی از بارش باران در مناطق تولید
 • جریان های گوناگون ناشی از سرریز، نشت و غیره
 • آب حاصل از بارندگی و فاضلاب بهداشتی
 • آب فرآوری

ضرورت تصفیه فاضلاب پتروشیمی

پساب تولیدی در صنایع نفتی و پتروشیمی، مجموعه بزرگی از آلاینده های مختلف است. ورود هر نوع پساب و فاضلاب نفت، گاز و پتروشیمی به محیط زیست می تواند برای سلامت آب ، خاک، آبزیان، انسان ها و سایر موجودات خطرناک باشد. مواد جامد و کلوئیدی معلق، مهم ترین آلاینده های موجود در فاضلاب پتروشیمی هستند. این مواد تا دمای 103-105 درجه سانتی گراد نیز از بین نمی روند.

گازهای بسیار بد بو که به دلیل تجزیه مواد آلی و گازهای محلول در فاضلاب بوجود می آیند، کربوهیدرات ها، مواد پاک کننده، دما، رنگ، پروتئین ها، انواع چربی های غیر قابل تجزیه توسط میکروارگانیسم ها، BOD، COD، TOC، کلریدها، فلزات سنگین، نیتروژن، ترمیبا غیر آلی سمی، فسفر، دی اکسید کربن، آمونیاک، متان، انواع باکتری های بیماری زا از قبیل سالمونا، شیگا، ویبریوکلرا، پرسینیا، کمپیلوباکتر و انواع ویروس و جلبک های مضر همگی مواردی هستند که باید با تصفیه فاضلاب پتروشیمی نسبت به حذف آنها اقدام نمود.

انواع مراحل تصفیه پساب پتروشیمی

برای حذف آلاینده‌های نفتی بایستی مجموعه‌ای شیوه‌ها و مراحل تصفیه را انجام داد. به همین خاطر مراحل تصفیه پساب پتروشیمی مجموعه‌ای مراحل متعدد است که بایستی به دقت انجام شوند تا از ورود آلاینده به محیط زیست جلوگیری کنند. مراحل به کار رفته در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی عبارتند از:

 • پیش تصفیه ( تصفیه فیزیکی )
 • تصفیه اولیه (تصفیه شیمیایی)
 • تصفیه ثانویه (تصفیه بیولوژیکی)
 • ضدعفونی

انواع روشهای تصفیه فاضلاب پتروشیمی

در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی روش‌های مختلفی را می‌توان قرار داد. همان طور که گفته شد مراحل و روش‌های به کار رفته بستگی به نوع پساب و میزان آلودگی دارد. از شیوه‌ها و روش‌های رایج به کار رفته در پکیج تصفیه پساب پتروشیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعقاد شیمیایی
 • بیولوژیکی
 • اکسیداسیون
 • فیلتراسیون
 • تبادل یونی
 • فرآیندهای الکتروشیمیایی
 • جذب سطحی
 • چربی گیر

اکسیداسیون, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب, petrochemical wastewater treatment

تصفیه به روش انعقاد شیمیایی

یکی از روش‌های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی استفاده از روش تصفیه انعقاد شیمیایی است. معمولا برای ته نشین شدن و حذف مواد کلوئیدی و معلق از ترکیبات فلزاتی مثل: آهن یا آلومنیوم برای انعقاد استفاده می‌شود. با ادامه فرآیند انعقاد لخته های درشت تر از ترکیبات الکترولیت تشکیل می‌شود. املاح فلزات باعث خنثی شدن ذرات کلوئیدی و معلق  در آب می شوند. با خنثی شدن و از بین رفتن نیروی دافعه بین ذرات، ذرات به هم پیوسته، درشت و سنگین شده و در آخر ته نشین می شوند.

انواع منعقد کننده های مورد استفاده در فرآیند انعقاد شیمیایی

مواد منعقدکننده در روش تصفیه انعقاد شیمیایی متنوع هستند. کاربرد این منعقدکننده‌ها به نوع ذرات کلوئیدی و معلق دارد. برخی از مهم‌ترین منعقدکننده‌ها عبارتند از:

 1. سولفات آلومینیویم (آلوم)
 2. کلرید پلی آلومینیوم
 3. سولفات آهن
 4. کلرید آهن

تصفیه به روش بیولوژیکی

فرآیند تصفیه فاضلاب پتروشیمی به روش بیولوژیکی به این صورت است که میکروارگانیزم ها و باکتری ها مواد آلی موجود در فاضلاب ها را مصرف و با این کار باعث حذف این مواد می شوند. مهم‌ترین انواع روش تصفیه بیولوژیکی عبارتند از:پ

 • تصفیه فاضلاب به روش هوازی
 • روش بی‌هوازی
 • روش آنوکسیک و …

تصفیه بیولوژیکی , تصفیه فاضلاب پتروشیمی, فاضلاب صنایع پتروشیمی, پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب, petrochemical wastewater treatment

تصفیه به روش اکسیداسیون

در این روش تصفیه، از مواد اکسید کننده مثل کلر، ازن و …. برای اکسید کردن آلاینده‌های موجود در فاضلاب استفاده می‌شود. اکسیداسیون شیمیایی برای تصفیه مواد آلیِ خطرناک استفاده می شود. با این روش پس از واکنش شیمیایی و اکسید شدن، تأثیر مخرب مواد شیمیایی کم شده یا از بین می‌رود.

اکسیداسیون با ازن

در تصفیه فاضلاب پتروشیمی با کمک ازن، از دستگاه ازن زن استفاده می‌شود. دستگاه ازن ژنراتور با تزریق گاز ازن به داخل پساب‌ها، موجب ایجاد واکنش و تصفیه فاضلاب می‌شود. استفاده از ازن با اهداف زیر انجام می‌شود:

 • حذف رنگ
 • ضد عفونی کردن
 • حذف بو
 • حذف ترکیبات آلی

ازن یک محلول ناپایدار است که دارای خاصیت اکسید کنندگی بسیار بالا می باشد. ازون در دما و فشار استاندارد در آب انحلال بسیار اندکی داشته و ناپایدار می باشد. ازن در تصفیه فاضلاب صنعتی برای اکسیدکردن ترکیبات آلی استفاده می شود. توانایی ازن در اکسید کردن، دو برابر پراکسید هیدروژن است.

تصفیه فاضلاب پتروشیمی با کمک چربی گیر

همان طور که در ابتدای کار اشاره شد، یکی از معضلات اصلی فاضلاب‌های پتروشیمی ورود روغن و چربی در آب است. لذا یکی از موارد پرکاربرد در پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی استفاده از چربی گیر برای حذف چربی‌هاست. حذف انواع چربی ها از پساب، باعث افزایش کیفیت پساب می شود. انواع روشهای چربی گیری عبارتند از :

 1. چربی گیری با DAF :

روش DAF (Dissolved Air Flotation)  یعنی شناور سازی به کمک هوای فشرده یکی از روشهای پرکاربرد در تصفیه فاضلاب های صنعتی است. از این روش برای حذف آلاینده هایی مثل : روغن، گریس، چربی و ذرات کلوئیدی استفاده می شود. حذف این ترکیبات باعث تصفیه و شفاف سازی فاضلاب و پساب می گردد.

 1. چربی گیر با CPI:

روش  CPI یا Corrugated Plate Interceptor یکی دیگر از روشهایی است که برای حذف ذرات کلوئیدی از آن استفاده می شود و در تصفیه فاضلاب صنایع شیمیایی و پالایشگاه ها کاربرد زیادی دارد. این تجهیزات بر اساس قانون استوکس و اختلاف دانسیته ذرات انجام می گیرد که به کمک صفحات مورب و موازی داخل مخزن جداسازی صورت می پذیرد. این صفحات مورب زاویه 45 تا 60 درجه دارند و با برخورد پساب دارای ذرات کلوئیدی و معلق، ذراتی که چگالی بالاتری دارند رو صفحات قرار میگیرند و بقیه سرریز میشوند.

تصفیه پساب پتروشیمی به روش انعقاد الکتروشیمیایی

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تصفیه فاضلاب پتروشیمی، نوع روشی است که به کار گرفته می‌شود. روش‌های به کار رفته ضمن اینکه باید فاضلاب را به شکلی مطلوب تصفیه کنند، باید قیمت مناسبی هم داشته باشند. برای شکستن امولسیون می توان از روش های متفاوتی مثل روش های : حرارتی، مکانیکی و الکتریکی استفاده کرد. اما بهترین و معمول ترین این روشها استفاده از مواد شیمیایی برای خنثی سازی این امولسیون ها است. برای استفاده از این مواد شیمیایی می توان ماده شیمیایی را به صورت مستقیم به پساب تزریق کرد یا می توان از انعقاد الکتریکی برای این کار استفاده کرد. در روش انعقاد الکتریکی به دلیل اینکه نیازی به اضافه کردن نمک منعقد کننده نیست در نتیجه فضای کمتری اشغال شده و حجم لجن کمتری نیز تولید می شود. این روش در دو دهه ی گذشته بسیار مورد استقبال واقع شده است.

تصفیه انعقاد الکتروشیمیایی, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب, petrochemical wastewater treatment

از الکترودهای مختلفی جهت انجام فرآیند انعقاد الکتریکی استفاده می شود. متداول ترین نوع الکتروها از جنس آلومینیومی و آهنی می باشد. اگر از الکترود آلومینیوم استفاده شود، هیدروکسید آلومینیوم در فاضلاب تشکیل می‌شود و منجر به انعقاد می‌شود و همچنین اگر از الکترود آهن استفاده شود، یون‌های هیدروکسید آهن موجب انعقاد در پساب می شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی شمیم شریف

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی شمیم شریف بسته به نوع پساب و فاضلاب متفاوت است. همان طور که اشاره شد، روش‌های متعددی برای تصفیه این نوع از پساب‌ها وجود دارد. برای انتخاب صحیح و آگاهانه کارشناسان ما در شمیم شریف آماده‌اند تا برای بستن بهترین پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی شما را همراهی کنند. برای تماس با کارشناسان ما می‌توانید از راه‌های زیر اقدام نمایید.

راه‌های ارتباطی برای استعلام قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی

برای استعلام قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی می‌توانید از شماره‌تماس‌ها و آدرسی که در زیر آمده، استفاده کنید. به هنگام خرید پکیج توجه داشته باشید که قیمت پکیج برای یک نوع خاص فاضلاب و برای حجم مشخصی تعیین شده است. علاوه بر این به خاطر نوسانات شدید بازار، این قیمت‌ها مدام تغییر می‌کند. لذا اعتبار قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی برای مدت زمان مشخص و محدودی است.

 • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
 • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.