تصفیه آب سطحی و آب های گل آلود

تصفیه آب سطحی و فاضلاب های سطحی و گل آلود

 

فاضلاب سطحی یا آب سطحی چیست؟

به آب جاری شده در سطح زمین در اثر بارش باران و برف، آب سطحی می­ گویند. این آب می­ تواند:

 1. وارد خاک شود
 2. تبخیر شود
 3. وارد رود و رودخانه­ های اطراف شود.

باران و برف هنگام رسیدن به زمین می ­توانند گازهای موجود در اتمسفر از جمله کربن دی اکسید و اکسیدهای گوگرد و نیتروزن را در خود حل کنند. همچنین پس از جاری شدن روی زمین با گل و لای، شن و ماسه، آشغال، سم­ ها و آفت­کش­ ها، مواردی از این قبیل آلوده می­ شود.  به عنوان مثال، باران ریخته شده بر روی یک پارکینگ می تواند شامل شن، روغن، آشغال، فلزات سنگین و بسیاری آلاینده های دیگر باشد. از آنجایی که جمعیت انسان ها رو به افزایش است و نیاز به آب روز به روز بیشتر می­شود، به فاضلاب سطحی به عنوان یک منبع آب نگاه می ­شود.

کیفیت برخی از آب های سطحی به دلیل آلودگی های محیطی ممکن است مشابه آب خاکستری باشد و لازم است در این صورت از شیوه های تصفیه فاضلاب خاکستری بهره برد. قسمتی از فاضلاب سطحی که وارد خاک شده، به مرور زمان از لایه های خاک عبور کرده و آلودگی های آن تا حدودی از طریق مکانیزم های در دام افتادن بین خلل و فرج، جذب فیزیکی و شیمیایی، تجزیه بیولوژیکی برطرف می ­شود. اما قسمتی از فاضلاب که به خاک نفوذ نکرده است چه می­ شود؟

فاضلاب جاری شده در طی مسیر عبور غلظت آلاینده ها و دبی فاضلاب را در آن مسیر افزایش می دهد و می تواند برای تصفیه خانه های آب و فاضلاب به یک معضل تبدیل شود. لذا این قسمت از فاضلاب نیازمند تصفیه است.

تا سی سال گذشته، هنگام مواجهه با فاضلاب سطحی تنها هدف این بود که این فاضلاب از سطح زمین جمع آوری شود و از منطقه دور شود. اما در پانزده سال اخیر  برنامه های بسیاری برای جلوگیری از ورود این آلودگی به رودخانه ها به کار گرفته شده است.

تصفیه فاضلاب سطحی به معنای ارتقای کیفیت آن، کاهش حجم آن و یکنواخت سازی دبی جریان است. اولین قدم طراحی یک حوضچه است که بتواند این فاضلاب رو جمع اوری کرده و با دبی مشخص و ثابت وارد سیستم تصفیه کند. روش های مختلفی برای تصفیه این نوع فاضلاب موجود است: فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی.

با به کارگیری روش های شیمیایی، می توان فلزات، روغن، جامدات معلق، فسفات و بار آلودگی میکروبی را کاهش داد. در مورد فلزات، در صورتیکه غلظت جامدات معلق کم باشد، فلزات بیشتر به صورت محلول در فاضلاب هستند. اما برای غلظت جامدات معلق 500 میلی گرم بر لیتر و بیشتر، فلزات بیشتر چسبیده به جامدات معلق هستند.

تصفیه فاضلاب سطحی به روش انعقاد الکتریکی

برای تصفیه آب سطحی یا به عبارتی دیگر همان فاضلاب سطحی، استفاده از دستگاه انعقاد الکتریکی یکی از مناسب ترین روش هاست. قدرت انعقاد الکتریکی در حذف ذرات معلق، فلزات و بار میکروبی بسیار بالاست. فاضلاب سطحی وارد سیستم تصفیه انعقاد الکتریکی شده، گل و لای آن به طور کامل گرفته می­ شود. همچنین قابلیت کاهش غلظت فلزات و آلودگی میکروبی بیش از 95 درصد از ویژگی های این روش است.

از دیگر مزیت های این روش این است که این پکیج قابلیت حمل و جابجایی را دارد، لذا هنگام وقوع بارش شدید در یک منطقه می توان در کوتاه ترین زمان ممکن پکیج را به آن منطقه انتقال داده و فاضلاب سطحی را تصفیه نمود.

همچنین قابل توجه است که روش های بیولوژیک علاوه بر اینکه به نوع آلاینده حساس هستند، به زمان ماند حداقل 10 ساعته برای تصفیه فاضلاب نیازمند هستند. در صورتیکه زمان تصفیه به روش انعقاد الکتریکی کمتر از 30 دقیقه است.

در مناطقی که بارش باران و فاضلاب تولید شده از آن که بر روی زمین جاری شده و منجر کاهش کیفیت آب آشامیدنی و ایجاد شوک بر تصفیه خانه های آب و فاضلاب می­ شود، توصیه ما استفاده از پکیج انعقاد الکتریکی است. این پکیج توانایی حذف گل ولای، شن و ماسه، روغن، آشغال، بار میکروبی و فلزات را تا حد بسیار خوبی دارد. یک مزیت بزرگ دیگر، قابلیت حمل و نقل این پکیج به نقطه ایی دیگر هنگام مواجهه به بارش باران و برف می باشد.

3 نظر

 • عباس حسنی
  11 خرداد 1397

  سلام . پکیج تصفیه آب سطحی با ظرفیت 15 لیتر بر ثانیه و کدورت آب خام 500 ntu مورد نیاز است که کدورت خروجی زیریک ntu داشته باشد . لطفا قیمت خود را مرقوم فرمائید و همچنین تجهیزات مورد استفاده را . با تشکر

  • shamimsharif
   12 خرداد 1397

   با سلام
   برای تهیه پیش فاکتور و پروپوزال به اطلاعات بیشتر و رجیحا یک نمونه فاضلاب نیاز است
   دوستان دفتر فروش در اولین فرصت با شما تماس حاصل خواهند کرد
   با تشکر

 • 13 اردیبهشت 1398

  سلام
  میشه یک آب در جریان گل آلود رو در همون حالت حرکت گل زدایی کرد ؟
  ما تو منطقه سمنان هستیم
  و سهم آب قنات داریم
  و همیشه برای انتقال آب صاف به آب انبارمون مشکل داریم
  چطوری میتونید مارو کمک کنید که آبی که به سمت آب انبار ما هست رو صاف کنیم
  فقط گل ازش جدا بشه کافیه
  ممنون میشم راهنماییمون کنید

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.