تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی – قیمت پکیج

تصفیه فاضلاب کاغذسازی, پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی, فاضلاب کاغذسازی, تصفیه فاضلاب مقواسازی, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی, صنعت کاغذسازی

تصفیه فاضلاب کاغذ سازی، یکی از الزامات این صنعت است. چرا که در این صنعت آب زیادی مصرف می‌شود و اگر فکری به حال آب‌های مصرفی نشود، با معضلات جدی زیست‌محیطی روبه‌رو خواهیم شد. صنعت کاغذ سازی و فرآیند تولید کاغذ دارای مراحل زیادی است در نتیجه این صنعت کنار صنایع بزرگ دیگر مثل نفت، خودروسازی، فولاد و پتروشیمی به عنوان صنعت پرمصرف آب و در نتیجه صنعت بزرگ تولید فاضلاب نسبت به بقیه صنایع است. این فاضلاب ها علاوه بر حجم زیاد، دارای غلظت بالایی از COD,BOD,pH، مواد معلق، رنگ و کدورت هستند. در حالت کلی آلاینده‌های صنعت کاغذسازی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • مواد آلی معلق
 • رنگ
 • جامدات غیر آلی

اهمیت تصفیه فاضلاب کاغذسازی و مقواسازی

یکی از نکات مهمی که به هنگام خرید پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی باید به آن توجه داشت این است که آلاینده های صنعت کاغذسازی متنوع و دارای ساختار پیچیده ای هستند. اکثر ترکیبات موجود در فاضلاب های تولیدی صنعت کاغذسازی در مقابل روشهای تصفیه مخصوصا روش تصفیه بیولوژیکی بسیار مقاوم هستند. همچنین رنگ های تیره مشکلات زیادی برای فرآیندهای تصفیه بوجود می آورند. ترکیبات کلردار و مواد رنگ زا از نگرانی های اصلی در تصفیه این فاضلاب ها هستند. به همین دلیل تخلیه‌ی این فاضلاب ها، مخاطرات فراوانی برای محیط زیست به ارمغان می آورند. همه ی این عوامل باعث شده تا فاضلاب صنعت کاغذسازی یکی از مشکل ترین فرآیندهای تصفیه را داشته باشند.

ویژگی‌های آلاینده‌های فاضلاب کاغذسازی

یکی از موارد مهمی که با خرید پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی باید به دنبال حل آن باشیم، از بین بردن تأثیر مخرب رنگ دانه ها و تركيبات رنگ زای موجود در فاضلاب است. اکثر رنگ های موجود در فاضلاب صنعت کاغذسازی در فرآیند خمیر از چیپس، فرآیند رنگ بری از لیکور سیاه و همچنین از تجزیه کربوهیدرات های موجود در ساختمان چوب بوجود می آیند.

مطالعات متعدد انجام شده نشان می دهد که مقدار کمی از آلاینده های موجود در فاضلاب صنعت کاغذسازی که شامل: ترکیبات آلی طبیعی و سنتزی، مواد هیومیک (که به صورت مواد معلق کلوئیدی هستند) و …  می باشند، توسط تصفیه فیزیکی و با روش ته نشینی دركلاريفايرها قابل حذف هستند. اما بخش بزرگتری از آلایندهای فاضلاب صنعت کاغذ سازی در آب محلول هستند و محتوی موادی با ساختار حلقوی لیگنین و مشتقات آن است که به صورت ترکیبات پلیمری می باشد و نسبت به تصفیه شدن مقاوم هستند.

تصفیه فاضلاب کاغذسازی, پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی, فاضلاب کاغذسازی, تصفیه فاضلاب مقواسازی, قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی

معضلات اصلی در تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

یکی از معضلات جدی در تصفیه فاضلاب کاغذسازی این است که معمولاً رنگ دانه ها بار آنیونی بالایی دارند. این رنگ دانه‌ها در برابر تکنیک های معمولی تصفیه مثل تجزیه‌ی بیولوژیکی و اکسیداسیون شیمیایی مقاومند. در نتیجه از فرآیند های مختلف تصفیه عبور می کنند و از خود رنگ بجا می گذارند. به همین علت است که حذف این بخش از پساب خیلی سخت و هزینه بر است. در واقع میتوان گفت مشکل اصلی، حذف رنگ از این فاضلاب ها است. عوامل عمده رنگ زایی در فاضلاب صنعت کاغذسازی شامل گروه های زیر است:

 • ساختمان كوئينون
 • رادیکال های آزاد
 • کمپلکس های آلي – فلزي
 • گروه های -CH=CH-
 • گروه های كربنيل (C=O) متصل به حلقه آروماتيك

از بين موارد فوق، گروه های با باند دوگانه متصل به حلقه آروماتيكي و گروه های كوئينوني، عوامل اصلي رنگ زایی در فاضلاب ها می باشند. فاضلاب صنعت کاغذ سازی یکی از منابع اصلی وجود لیگنین در آّب ها است. این ماده تقریبا به صورت تدریجی و با گذر زمان به صورت بیولوژیکی تصفیه میشود و باعث تخلیه اکسیژن می گردد.

بررسي رفتار و منابع تركيبات آلاینده های موجود در پساب صنايع کاغذ سازی

ترکیباتی که باعث تولید آلودگی و رنگ در فاضلاب های صنعت کاغذ سازی می شود بسیار متنوع هستند. برای بهینه شدن فرایند تصفیه فاضلاب کاغذسازی باید این عوامل را شناخت. این آلاینده ها و رنگ ها از منابع مختلفی طی پروسه‌ی تولید بوجود می‌آیند. از واحدهای مختلف جمع می شود که حجم زیادی از فاضلاب را تشکیل می‌دهند. عامل دیگری که باعث بوجود آمدن مشکلاتی در تصفیه پساب صنعت کاغذسازی می شود، تفاوت در غلظت اجزاء تشکیل دهنده فاضلاب و بار آلوگی موجود در فاضلاب است که از هر واحد پروسه تولید خارج می شود.

منابع اصلی ایجاد آلودگی در پساب صنایع کاغذسازی

به طور کلی قسمت زیادی از این آلودگی ها از ترکیبات استخراج شده از چوب که ماهیت طبیعی دارند تشکیل می شوند. اين قسمت، شامل مواد و تركيباتي از قبيل: کربوهیدرات ها، اسيدهاي چرب، رزین ها، مواد آلي و غیر آلی ناشي از آن ها، ليگنين و مشتقات آن، تانن ها (جوهر مازو) و اسیدهای آروماتيك و… است.

بخش دیگری از این آلاینده ها، از ترکیبات شیمیایی و مواد افزودنی است که هنگام تولید استفاده می شود. مانند تركيبات فلزي، تركيبات آلي سنتزي، پيگمنت ها، پرکن ها و پكينگ ها، آهار، چسب، صمغ، ضدکف ها، اسيدها و بازها، ضدزنگ، مواد شيميايي مصرفي براي پخت خمير و سایر مواد شيميايي كه در خلال فرآيندهاي صنعتي، توليد و مصرف می شوند.

برخی از این ترکیبات ساختار پیچیده و ناشناخته دارند. اجزای سازنده ی  چوب مثل : اسيدهاي رزيني، چربی ها، تركيبات فنولي در حلال های آلي مانند اتانول حل می شوند و برخي ديگر مانند کربوهیدرات ها، تانن ها، نمک های معدني موجود در چوب با آب نيز قابل حل هستند. رنگ، مواد آلي معلق و جامدات غير آلي، آلاینده های اصلي صنایع چوب و كاغذ هستند.

لیگنین آلاینده مهم در پساب کاغذسازی

بار دیگر از لیگنین به عنوان یکی از آلاینده های صنعت کاغذ سازی نام برده شده است. لازم است بیان شود که لیگنین، تانن ها که ترکیبات فنولی هستند و تمامی مشتقات آنها که مقاومت زیاد و وزن مولکولی بالایی دارند به عنوان آلاینده های اصلی در آلودگی، کدورت رنگ و سمیت فاضلاب صنعت کاغذ سازی به حساب می آیند. لنگنین حجم زیادی از فاضلاب تولیدی صنعت کاغذسازی را تشکیل می‌دهد.

خمیر کاغذ, تولید خمیر کاغذ آهکی

لزوم تصفیه فاضلاب کاغذسازی مورد نیاز بویلرها

از دیگر پساب های صنعت کاغذسازی می توان به پساب بویلرها اشاره نمود.آب مورد نیاز برای واحد بویلر لازم است سختی در حد صفر داشته باشد. آب ورودی به بویلر باید تصفیه شود. مواد مورد نیاز برای تصفیه آب بویلرها، خود باعث افزایش آلودگی فاضلاب صنعت کاغذسازی می شود. برخی از مواد تشکیل دهنده این فرایند که از طریق تصفیه فاضلاب کاغذسازی باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از: آهک، نمک های فلزی، پلی الکترولیت های مختلف، سیلیکات ها، اسید و باز و ….

مواد موجود در لجن فاضلاب کاغذسازی شامل موارد زیر است :

 • ذرات و مواد معلق که خود دو نوع است یا قابل ته نشینی یا غیر قابل ته نشینی
 • مواد قابل فيلتر شدن شامل مواد كلوئيدي و حل شده

آلاینده‌های اصلی فاضلاب صنایع مقواسازی و کاغذ سازی

براساس آنچه تا اینجا گفته شد، می‌توان مواد آلي آلاینده فاضلاب صنايع کاغذسازی را به سه دسته زیر تقسيم کرد. در پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی و مقواسازی، از روش‌هایی استفاده می‌شود که این سه دسته از مواد آلی تصفیه و حذف گردند. این مواد آلی عبارتند از:

 • مواد آلی طبیعی: شامل مواد هیومیك، موجودات میكروبی و دیگر مواد آلی حل شده ناشی از صنایع كوچك و…
 • مواد شیمیایی آلی سنتزی: شامل مواد آلی شیمیایی فرار، مواد فرار سطحی و…
 • محصولات جانبی شیمیایی : مانند مواد افزودنی واردشده به سیستم و نیز موادی كه در خلال فرایند تصفیه آب و دیگر فرایندها تشكیل می شوند.

واحدهای تولید کننده آلودگی در فاضلاب صنایع کاغذ سازی و مقواسازی

در واحدهای مختلف تولید کاغذ، پساب‌ها و فاضلاب‌هایی تولید می‌شود که باید آن‌ها را تصفیه کرد. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی و مقواسازی بسته به نوع و واحد تولیدی متفاوت است. زیرا واحدهای مختلفی فاضلاب های صنعت کاغذ سازی را به وجود می‌آورند. از بین واحدهای تولیدکننده پساب می‌توان واحدهای تولید خمیرکاغذ و رنگ بری را مهمتر از بقیه دانست.

اهمیت تصفیه فاضلاب واحد تولید خمیر کاغذ

فرآیند تولید خمیر کاغذ شامل مجموعه ای از کارهایی است که بر روی خرده های چوب (چیپس) انجام میشود و آن ها را به خمیر کاغذ تبدیل میکند. این واحد در واقع اصلی ترین و مهم ترین واحد تولید مواد خام اولیه‌ شرکت های کاغذ سازی است. در این واحد عملیات و فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی پیچیده انجام می‌شود. این واحد سهم زیادی در تولید فاضلاب صنعت کاغذسازی دارد. لذا باعث افزایش بار آلودگی نهایی فاضلاب کارخانه میشود. طی این فرآیند خورده های چوب در یک مایع شیمیایی پخته میشوند و به اجزای غیر سلولزی حل شده تجزیه میگردند، فیبرهای سلولزی چندین بار شسته میشوند.

خمیر کاغذ, تولید خمیر کاغذ آهکی

نتیجه ی این فرآیندها فاضلابی است كه شامل مجموعه ای از آلاینده های چوب مانند پلی ساکارید ها، لیگنین ها، اسیدهای آلی، چربی ها و کربوهیدرات ها و … است. از طریق خرید پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی می‌توانید این آلودگی‌ها را برطرف و حذف کنید.

ضرورت تصفیه فاضلاب واحد رنگ بری خمیر کاغذ

این واحد به دلیل عملیات رنگ زدایی از خمیر کاغذ، مقدار بسیار زیادی لیگنین در فاضلاب خروجی تولید میکند. همانطور که گفته شد حذف لیگنین از طریق فرایند تصفیه فاضلاب کاغذسازی اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که به عنوان منبع اصلی تولید رنگ فاضلاب صنعت کاغذ سازی است. و همراه آن مقدار زیادی آلاینده های آلی وارد فاضلاب میشود. این عملیات اغلب به دو صورت زیر انجام میشود:

 • كلریناسیون خمیرکاغذ برای لیگنین زدایی کامل
 • استفاده از پر اکسید هیدروژن با کمک موادی مانند آب اکسیژنه

در مرحله ی اول ترکیبات لیگنین کلره میشوند. ولی همچنان حلالیت آنها در آب کم است. به همین دلیل در مرحله ی دوم یک محلول کاستیک مانند سود را به خمیر اضافه میکنند تا با افزایش pH باعث حل شدن آنها در آب شوند. در نهایت این ترکیبات به همراه آب از خمیر جدا میشوند. آلاینده هایی كه از مرحله كلریناسیون خمیرکاغذ حاصل می شوند عمدتا ماهیت آلی دارند. اغلب این آلاینده‌ها شامل كلرولیگنین ها، فنل ها، اسیدهای چرب، کربوهیدرات ها و … هستند. پارامترهای آلودگی و میزان سمیت  در بعضی از آلاینده ها بسیار بالاست كه این شدت بیشتر از كلرولیگنین تولیدی است كه عامل اصلی آلودگی در فاضلاب هاست. این واحد قسمت اعظم رنگ و COD فاضلاب را تولید می کند. علت این امر حجم بالای لیگنین موجود در فاضلاب آن است.

لزوم حذف آلودگی های ناشی از مواد افزودنی

در صنعت کاغذسازی برای بالا بردن بازده و کیفیت نهایی محصول (کاغذ و مقوا)، از مواد شیمیایی افزودنی استفاده میشود. این مواد در طول فرآیند تولید کاغذ، به چرخه تولید اضافه میشوند. آلودگی های حاصل از افزودن مواد شیمیایی نسبت به بخش های دیگر فرایند تولید کمتر است. ولی بر آلودگی فاضلاب صنعت چوب اثر میگذارند. یکی از این مواد پیگمنت ها هستند که کاربردهای زیادی در صنعت دارند. در صنایع کاغذسازی برای اثرگذاری روی رنگ از این مواد خام معدنی استفاده می شود. از دیگر مواد افزودنی در طی فرایند تولید می توان به مواد آهاری ، چسب ها ، رزین ها ، منعقد کننده ها، مواد ضد باکتری و ضدکف ها اشاره کرد. بایستی ترتیبی اتخاذ کرد تا همه‌ این مواد افزودنی نهایتاً از طریق پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی و مقواسازی حذف شوند. تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود.

سایر منابع آلاینده صنایع کاغذ سازی و مقواسازی

منشأ آلودگی فاضلاب کاغذسازی بسیار متنوع است. علاوه بر موارد مذکرشده به عنوان منبع اصلی تولید آلودگی فاضلاب صنعت کاغذ سازی، منابع دیگری هم وجود دارند که باعث افزایش آلودگی پساب این صنعت میشوند. این موارد عبارتند از:

 • آب مورداستفاده در مرحله پوست کنی و شستشوی چوب و تولید چیپس
 • مایعات حاصل از بخارات خروجی از دایجستر ها
 • مایعات حاصل از بخارات خروجی از تبخیرکننده های واحد بازیافت
 • آب سفید خروجی از غربال ها و شوینده ها
 • آب سفید ماشین های کاغذ سازی

پارامترهای مؤثر در انتخاب یک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی

در انتخاب پکیج تصفیه پساب کاغذ سازی و مقوا سازی پارامترها و فاکتورهای متعددی تأثیرگذارند. آشنایی با این پارامترها کمک می‌کند تا شما بتوانید پکیج تصفیه پساب مقواسازی مناسب‌تری را با قیمت مناسب‌تر تهیه کنید. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی مستقیماً با این پارامترها در ارتباط است. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی ، روشهای پیشرفته ای برای تصفیه فاضلاب صنعتی وجود دارد. اکثر این روشها ترکیبی از روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی هستند. در نتیجه به آن ها روشهای تصفیه اولیه، ثانویه و نهایی میگویند.

جهت انتخاب پکیج تصفیه مناسب لازم است که مقررات زیست محیطی، شناسایی نوع و میزان آلاینده، مشخصات فاضلاب ورودی و پساب خروجی بررسی شود. بدین ترتیب اهداف تصفیه مشخص می‌شود. و با توجه به آن ها روش یا ترکیبی از روشهای مناسب انتخاب می‌شوند. بدیهی است که همه روشهای تصفیه پساب صنایع کاغذ سازی برای کاهش میزان آلودگی طراحی می‌شوند. اما آنچه مهم است انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط پساب، فرآیندهای واحدهای تولیدی و مشخصات محیط دریافت کننده فاضلاب است. شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی، پارامترهای کمی و کیفی فاضلاب و میزان تصفیه مورد نظر براساس ملاک های زیست محیطی؛ از دیگر عوامل انتخاب سیستم تصفیه پساب مقواسازی مناسب هستند.

تصفیه پساب کاغذسازی, پکیج تصفیه پساب کاغذسازی, فرایند تصفیه پساب مقواسازی

روش‌های تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی

روش های تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی اکثرا بیشتر از یک فرآیند هستند. ترتیب این روش‌ها در روشهای تصفیه پساب ترکیبی بسیار مهم است. معمولا ترکیبی از روشها برای انجام عملیات تصفیه استفاده میشود. در پساب با pH بالا، لازم است قبل از تصفیه بیولوژیکی، مرحله خنثی سازی انجام شود. زیراpH  بالا بر روی رشد باکتری ها اثر منفی میگذارد و مطلوب نمی باشد.

ترتیب فرآیندهای تصفیه بر هزینه‌های عملیاتی تاثیرگذار است. به عنوان مثال به دلایل ذکر شده در ذیل، ته نشینی سازی اولیه بر تصفیه بیولوژیکی مقدم است :

 • استفاده از روشهای عملیاتی کم هزینه برای حذف برخی از BOD ها
 • اجسام هرز و ضایعاتی که بر عملیات تصفیه بیولوژیکی اثر منفی میگذارد را حذف میکند.
 • جریان را قبل از ورود فاضلاب به تصفیه بیولوژیکی، همسان سازی میکند.

هدف از انجام فرایندهای تصفیه پساب

هدف از انجام هر یک از فرایند‌های تصفیه پساب می‌تواند متفاوت باشد. چون با مجموعه‌ای فرایندهای پیچیده روبه‌رو هستیم. به طورکلی در هر فرایند تصفیه، اهداف ذیل دنبال می‌شود:

 • حذف مواد معلق و شناور
 • حذف مواد آلی و قابل تجزیه
 • كاهش كدورت و رنگ تا حد قابل قبول
 • از بین بردن عوامل بیماری زا و ناسازگار با محیط زیست

ویژگی‌های یک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی مناسب

برای پیشنهاد یک پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی یا مقواسازی مناسب باید، فاکتورهای مختلف را در نظر گرفت. این فاکتور به عوامل متعددی بستگی دارد که در بالا به آن‌ها اشاره شد. به طور کلی هر فرآیند تصفیه اگر شرایط زیر را داشته باشد، یک فرایند مناسب است

 • بازده فرآیند برای رسیدن به هدف مورد نظر قابل قبول باشد
 • محصولات حاصل از تصفیه، غیر سمی باشد و بر محیط زیست اثرات جانبی بر جای نگذارد.
 • غلظت آلاینده ها براساس استاندارد محیط زیست باشد.
 • از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد.

روش‌ها و فرایندهای متداول برای تصفیه پساب صنعت تولید مقوا و کاغذ

برای تصفیه پساب کاغذ سازی روش‌های متعددی استفاده می‌شود تا بتوان همه‌ی عناصر آلاینده در واحدهای مختلف تولید کاغذ را حذف کرد. به همین خاطر بسته به ماهیت واحدها ممکن است پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی متفاوتی ارائه داد. بعضی از روش های تصفیه متداول عبارت اند از:

 • تصفیه بیولوژیك
 • اكسیداسیون با اكسیدانت های شیمیایی
 • انعقاد شیمیایی
 • روش های الكتروشیمیایی
 • فرایند تبادل یونی
 • فرایندهای جذب سطحی
 • فرایند غشایی
 • واکنش های احیای شیمیایی و …

با توجه به میزان آلاینده ها و آلودگی های موجود در فاضلاب کاغذسازی، روش های فیزیکی (روشهای پیش تصفیه) به تنهایی برای کاهش میزان آلاینده ها ورنگ فاضلاب صنعت کاغذ سازی کافی نیستند، همچنین اگرچه ترکیباتی مثل: اسیدهای آلی، الکل های و … با فرآیندهای بیولوژیکی از بین می روند اما بعضی از آلاینده ها جهت حذف نیاز به روشهای دیگر تصفیه از جمله روشهای شیمیایی هستند.

مهم‌ترین روش‌های تصفیه شیمیایی پساب صنایع تولید کاغذ و مقوا

مهم ترین روش های تصفیه شیمیایی پساب کاغذسازی شامل دو فرایند عمده می‌شود که هرکدام از مراحل و فرایندهای فرعی‌تری تشکیل شده‌اند

 1. فرایند انعقاد شمیایی و لخته سازی شامل :
 • منعقد کننده آلومینیوم (آلوم)
 • منعقد کننده های پلیمری پلی الكترولیت
 • كمك منعقد کننده ها شامل خاك رس، اسید، باز، بنتونیت و …
 1. فرایندهای اكسیداسیون شامل :
 • كلریناسیون
 • پر اکسید هیدروژن
 • روش های فتوكاتالیستی
 • ازناسیون
 • روش های اكسیداسیون تركیبی و …
 • احیای شیمیایی (الکتروشیمیایی)

بررسی فرایند انعقاد شیمیایی و لخته سازی جهت تصفیه فاضلاب مقواسازی

یکی از فرایندهای موثر برای تصفیه پساب کاغذسازی و مقواسازی، استفاده از فرایند انعقاد شیمیایی و لخته سازی است. فاضلاب های برخی از صنایع، مثل صنعت کاغذ سازی دارای ذرات کلوئیدی ریز با بار الکتریکی منفی هستند. نیروی دافعه بین بارهای همنام منفی در این ذرات کلوئیدی از اتصال آنها بهم و تشکیل ذرات درشت تر و سنگین تر جلوگیری میکند. این ذرات  با اندازه (در حدود1/0 تا 1 نانومتر) به قدری کوچک اند كه از بین حفره های فیلترهای معمولی مثل فیلتر شنی عبور می کنند.

در صورت ته نشینی به صورت طبیعی به زمان زیادی نیاز دارند که از لحاظ مهندسی قابل قبول نیست. در نتیجه برای بهم پیوستن کلوئیدها لازم است که نیروی هایی که ذرات کلوئیدی را ناپایدار میکند را کم کرد. برای این کار از مواد شیمیایی استفاده میشود که این مواد قادر هستند طی واکنش های شیمی-فیزیکی، ذرات کلوئیدی را خنثی کنند.این عمل باعث بهم پیوستن ذرات و تشکیل ذرات درشت تر و سنگین تر و قابل ته نشین شدن میشوند. که در نهایت حذف این ذرات درشت تر و سنگین تر با استفاده از روشهای مختلف مثل : ته نشینی، فیلتراسیون و یا شناورسازی امکان پذیر است. به این مواد شیمیایی منعقد کننده میگویند.

نقش انعقاد شیمیایی در تصفیه پساب

به فرآیند خنثی سازی بارهای منفی و از بی بردن نیروهای بین ذرات کلوئیدی و مواد نیمه محلول و همچنین بهم پیوستن این ذرات را انعقاد شیمیایی می نامند. تجمع این ذرات برای تشکیل واحد های بزرگ تر را لخته سازی میگویند. با استفاده از فرآیند انعقاد و لخته سازی میتوان درصد زیادی از رنگ، BOD، COD، مواد معلق، سایر باکتری ها و ترکیبات موجود در فاضلاب را کاهش داد.

مهم ترین مواد منعقد کننده مصرفی عبارت اند از: نمک هایی آهن و آلومینیوم، سولفات مس، آهك، هیدروكسیل منیزیم ، آلومینات سدیم و …

پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی

پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی شامل ممکن است بسته به مواد افزودنی، شرایط آب و هوا و … شامل یک یا چند فرایند متفاوت باشد. لذا برای بستن یک پکیج مناسب لازم است ابتدا با کارشناسان واحد فنی شمیم شریف مشورت کنید. کارشناسان ما در نظر گرفتن جمیع شرایط تلاش می‌کنند تا مناسب‌ترین پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی را به شما معرفی کنند. پکیجی که قیمت مناسب و کارکرد حداکثری داشته باشد. برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت و نحوه خرید پیکج می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر با شرکت شمیم شریف در ارتباط باشید.

راه‌های تماس جهت استعلام قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ سازی و مقواسازی

برای استعلام قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب کاغذسازی و مقواسازی و یا سایر محصولات شرکت نظیر آب شیرین کن صنعتی می‌توانید به شمارهای تماس و نشانی معرفی شده مراجعه کنید. توجه داشته باشید که قیمت پکیج اعلام شده، مختص همان پکیج و برای مدتی محدود و معین است.

 • نشانی: تهران، بزرگراه آزادگان، مسیر شمال به جنوب، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۳۳۴
 • ۰۲۱-۵۶۲۷۷۰۱۱
 • ۰۲۱-۵۷۴۱۶۰۳۲-۳

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، احمدآباد مستوفی، بعد از میدان پارسا، انتهای خیابان انقلاب، سازمان پژوهش های صنعتی ایران، خیابان ۵۱، شرکت شمیم شریف
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شرکت توسعه فناوری شمیم شریف محفوظ است.