تصفیه فاضلاب کارواش – قیمت پکیج

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش شمیم شریف

تصفیه فاضلاب کارواش و هدایت موثر آن یکی از چالش‌های شهرهای بزرگ امروز است. این پسابها باید تصفیه شوند و در صورت عدم رسیدگی به این موضوع، حجم زیادی از فاضلاب‌های نامتعارف وارد چرخه‌ی تصفیه فاضلاب شهری می‌شود. این موضوع باعث می‌شود حجم فاضلاب‌های شهری به شدت افزایش پیدا کرده و هزینه‌های متعاقب آن نیز بیشتر شود. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تصفیه فاضلاب کارواش را می توان آن را یکی از انواع تصفیه آب خاکستری دانست، برای شما توضیح دهیم.

شست و شوی ماشین

ضرورت تصفیه فاضلاب کارواش

 در سال های اخیر با توجه به افزایش روز افزون خودروها در سطح جامعه استفاده از کارواش‌ها و متعاقب آن تعداد کارواش‌ها رشد چشمگیری یافته است. از این رو تصفیه فاضلاب کارواش به یک ضرورت تبدیل شده است. از آنجا که پساب کارواش‌ها با پساب بهداشتی تفاوت دارد بایستی قبل از رهاسازی در شبکه‌ی فاضلاب شهری، مراحل تصفیه‌ی مقدماتی را انجام داد. بدین ترتیب می‌توان از تأثیرات زیست‌محیطی آن و همچنین کاهش بار وارد بر شبکه فاضلاب شهری خیالمان راحت بود. فاضلاب کارواش در اثر شست و شوی قسمت‌های مختلف خودروها ایجاد می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روشویی
 • موتورشویی
 • زیرشویی

با وجود آثار مخرب آب کارواش بر آب‌های زیرزمینی و سیستم فاضلاب شهری برای تصفیه پساب کارواش ها معمولاً اقدام خاصی صورت نمی گیرد. به همین خاطر فاضلاب کارواش‌ها بدون تغییری یا به منابع آب سطحی و زیرزمینی و یا به سیستم جمع آوری فاضلاب شهری وارد می شوند. در جدول زیر میانگین آب مورد استفاده در هر یک از فعالیت‌های شستشوی ماشین را می‌توانید مشاهده کنید.

میانگین مصرف آب آشامیدنی در هر خودرو نصب و راه اندازی شستشو

نوع فعالیت ماشین و شستشو

400 لیتر

شستن ماشین با دست با یک شیلنگ

150 لیتر

نصب و راه اندازی ماشین معمولی شستشو

50-10 لیتر

نصب و راه اندازی ماشین شستشو با سیستم بازیافت آب

آلاینده های موجود در فاضلاب کارواش ها

آلاینده‌های متعددی در تولید پساب و فاضلاب کارواش‌ها نقش دارند. در فرایند تصفیه فاضلاب کارواش شناسایی نوع و مقدار این آلاینده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. چون بدون شناسایی آن‌ها نمی‌توان روش تصفیه مناسب و مقتضی را به کار بست. برخی از آلاینده‌های اصلی موجود در فاضلاب کارواش‌ها عبارتند از:

 • دترجنت‌ها (شوینده‌ها)
 • فلزات سنگین
 • فسفات
 • رنگ
 • کدورت
 • روغن و گریس
 • هیدروکربن‌ها و ترکیبات پیچیده آلی

مواد شیمیایی مورد استفاده برای شستشوی خودروها باعث تغییر در کیفیت شیمیایی آب می‌شوند. وجود ترکیباتی مثل روغن و گریس نیز موجب آلوده شدن جوی‌های آب سطحی و زیرزمینی می‌گردند. به همین خاطر تصفیه فاضلاب و حذف آلاینده‌های موجود در فاضلاب کارواش می‌تواند کمک شایان توجهی به حفظ منابع آب سطحی و زیرزمینی نماید. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد به ازای هر ماشین چیزی در حدود 150 تا 400 لیتر آب مصرف می‌شود. برخی از مشخصات پساب کارواش در جدول زیر آورده شده است.

مشخصات یک نمونه پساب کارواش

(NTU)کدورت (L/mg)فسفر (L/mg)دترجنت (L/mg(COD

آلاینده

175

23/15 1/256 1178

غلظت اولیه

وضعیت فاضلاب کارواش‌ها به روایت آمار

هم اکنون چیزی نزدیک به 300 کارواش در شهر تهران وجود دارد. هر یک از این کارواش‌ها به طور متوسط روزانه نزدیک به  ​​5000 لیتر پساب تولید می‌کنند که مجموعا می‌توان گفت روزانه فقط در شهر تهران بیش از 1500000 لیتر فاضلاب آلوده به منابع آب مصرفی کلانشهر تهران اضافه می شود. اکثر این پساب های آلوده به سمت چاه جذبی هدایت و از طریق آن وارد سفره های آب زیرزمینی می شوند. باید توجه داشت که فاضلاب کارواش‌ها پس از فاضلاب بیمارستانی بیشترین سهم آلودگی را در فاضلاب شهری دارند.

تصفیه فاضلاب کارواش, پکیج تصفیه فاضلاب کارواش,

فاضلاب کارواش‌ها را می‌توان بر اساس طبقه‌بندی‌های موجود در زمره‌ی پساب های صنعتی جای داد. علاوه بر این از نظر نوع و میزان آلایندگی نیز می‌توان این فاضلاب‌ها را در زمره‌ی فاضلاب‌های با تنوع بالای آلاینده ها قرار داد. لذا با توجه به حجم بالای پساب کارواش و تنوع بالای آلاینده‌ها باید فکری به حال این پساب‌های آلاینده و سرگردان کرد. یکی از شیوه‌های رایج برای حل این مشکل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش است. در این پکیج از روش های مختلفی استفاده می‌شود که ترکیب همه‌ی آن‌ها در کیفیت نهایی آب تصفیه شده تأثیرگذارند.

فرایندهای به کار رفته در تصفیه فاضلاب کارواش

فرآیندها و روش‌های متنوعی باید به کار گرفته شود تا پساب فاضلاب کارواش تصفیه شود. برخی از مهمترین اقدامات برای تصفیه فاضلاب کارواش عبارتند از:

 • فیلتراسیون با کمک فیلتر شنی
 • جذب سطحی
 • تصفیه‌ی بیولوژیکی

به دلیل عدم توانایی در حذف کامل ذرات و امولسیون های آب-روغن، این روش ها قادر به تصفیه مناسب فاضلاب کارواش نیستند.

یکی از محدودیت‌های کارواش‌ها نداشتن فضای کافی برای انجام فرایند تصفیه است. همچنین هزینه‌های مربوط به تصفیه معمولا بالاست و برای کارواش‌ها راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلاب مقرون به صرفه نیست. یکی از شیوه‌های جایگزین که بسیار موثرتر از شیوه‌های سه گانه‌ی بالاست، روش انعقاد الکتروشیمیایی است.

فرآیندهای الکتروشیمیایی هم اکنون پس از سال‌ها مطالعه، تحقیق و مطالعه توسط جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور (دانشگاه صنعتی شریف، تهران، شهید بهشتی و …) در شرکت شمیم ​​شریف تولید می شود که نتایج آزمون آن بر اساس آن می باشد. روی پساب صنایع مختلف از جمله پساب کارواش ها بسیار مناسب بوده و این روش توانسته است با کمترین مصرف برق و کمترین هزینه های جاری بسیاری از مشکلات را در پساب صنعتی صنایع مختلف حل کند.

بررسی مکانیسم های فرایند انعقاد الکتروشیمیایی

کاربرد فن­آوری های الکتروشیمیایی در صنعت آب و فاضلاب بسیار متنوع می باشد. این تکنیک در موقعیت ها و صنایع مختلف در حذف دامنه وسیعی از آلاینده ها به کار گرفته شده است. از جمله موارد کاربرد این تکنیک در صنعت آب و فاضلاب می‌توان به تصفیه آب، شکستن امولسیون های چربی و نفت در آب، حذف مواد آلی طبیعی از آب، فلوئورزدایی، حذف ترکیبات سولفاته، تصفیه فاضلاب های شهری و رستوران، حذف فلزات سنگین، حذف آرسنیک، حذف ترکیبات فنلی، تصفیه فاضلاب صنایع لبنی و تولید چیپس، تصفیه فاضلاب صنایع تولید مخمر و خمیر ترش، تصفیه فاضلاب کارواش ها، تصفیه فاضلاب صنایع پرداخت فلزی، فاضلاب‌های رخشویخانه‌ها، تصفیه صنایع نساجی و همچنین تصفیه فاضلاب‌های رادیواکتیو اشاره نمود.

روش‌های الکتروشیمیایی برای تصفیه فاضلاب عبارتند از:

 • الکتروکواگولاسیون: روش الکتروشیمیایی الکتروکواگولاسیون عوامل ناپایدار کننده­‌ای که باعث خنثی سازی لازم جهت جداسازی آلاینده ­ها می شود را تامین می­ نماید
 • الکتروفلوکولاسیون: الکتروفلوکولاسیون نیز تولیدکننده عواملی است که پل­سازی ذرات یا انعقاد را به پیش می ­برند.
 • الکتروفلوتاسیون: الکتروفلوتاسیون روشی است که طی آن آلاینده ­هایی نظیر چربی­ و روغن با حباب ­های گاز که در سطح الکترود تشکیل شده­ اند (H2,O2) مورد حمله قرار گرفته و همراه با این حباب ­ها به سطح محلول منتقل می شوند. بدین ترتیب حذف آلاینده ­ها از سیستم با انجام کفاب گیری قابل حصول خواهد بود.

تأثیر روش انعقاد الکتروشیمیایی در تصفیه فاضلاب کارواش

در تصفیه فاضلاب کارواش به روش انعقاد و لخته ­سازی الکتروشیمیایی، پارامترهای موجود در فاضلاب کارواش ها به میزانی که در جدول زیر مشاهده می کنید کاهش یافته است.

پارامترهای اندازه گیری شده (%)COD (%)BOD (%)TSS (%)سرب (%)دترجنت (%)آهن
راندمان حذف

96/87

94/21 98/23 99/43 99/88 99/67

 

برخی از عوامل آلاینده در پساب کارواش عبارتند از :

 • BOD
 • COD
 • TSS
 • روغن و چربی
 • دترجنت
 • رنگ
 • کدورت
 • pH

با استفاده از روش انعقاد الکتریکی مقدار این آلاینده‌ها به میزان چشمگیری کاهش یافته‌است. در جدول زیر نتایج نمونه تصفیه پساب کارواش به روش انعقاد الکتریکی را مشاهده می‌کنید.

مواد آلوده کننده تخلیه­آبهای سطح mg/l تخلیه به چاه های جاذب mg/l مصارف کشاورزی و آبیاری  mg/l

BOD

50 50

100

COD

100 100 200
TSS 60 60

100

روغن و چربی

10 10 10
دترجنت 1/5 0/5

0/5

رنگ

75 75 75

کدورت

50 50
pH 6/5 – 8/5

9-5

8/5-6

 

فاضلاب کارواش - نتایج پکیج انعقاد و شناورسازی الکتریکی شمیم شریف

فاضلاب کارواش – نتایج پکیج انعقاد و شناورسازی الکتریکی شمیم شریف

 

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش به روش الکتروشیمیایی شمیم شریف

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش طراحی شده توسط گروه تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان شمیم شریف گزینه بسیار مناسبی برای این منظور می باشد. این پکیج تصفیه فاضلاب شامل واحد پمپاژ اولیه، منعقدسازی الکتریکی و فیلترشنی ثقلی می باشد که تمام نیازهای واحد کارواش را تامین می کند.

استفاده از این پکیج برای تصفیه فاضلاب کارواش مزایای بسیاری دارد از جمله:

 • حذف کامل استفاده از مواد شیمیایی
 • ابعاد کوچک دستگاه نسبت به روشهای مشابه تصفیه پساب
 • عدم نیاز به کاربر آموزش دیده و راهبری بسیار آسان
 • عدم نیاز به زمان راه اندازی اولیه
 • امکان تصفیه پساب انسانی به همراه پساب کارواش
 • کاهش قابل توجه حجم لجن ( بیش از 80%  نسبت به روشهای انعقاد شیمیایی و بیولوژیکی)

نمونه دستگاه مذکور در شکل زیر نشان داده شده است.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب کارواش شمیم شریف

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش شمیم شریف در ظرفیت‌های مختلفی قابل تهیه است. پکیج تصفیه الکتریکی این شرکت در ظرفیتهای 10، 25 متر مکعبی موجود می‌باشد. برای تصفیه‌ی پسابهای با ظرفیت بالاتر نیاز به بازدید از محل می باشد. پس از بازدید از محل و دریافت مشاوره از کارشناسان ما می‌توانید نسبت به سفارش خود اقدام نمایید. همچنین جهت تسهیل فرآیند خرید امکان خرید لیزینگی نیز وجود دارد.

قیمت خرید پکیج تصفیه فاضلاب کارواش شمیم شریف

جهت اطلاع از قیمت خرید پکیج‌های تصفیه پساب کارواش و یا سایر محصولات نظیر ازن ژنراتور می‌توانید با واحد فروش ما تماس بگیرید. توجه داشته باشید با توجه به نوسانات بازار و تغییر مداوم مواد اولیه، قیمت‌های استعلام شده فقط تا زمان محدودی قابل استناد است و پس از گذشت مدت یک یا چند ماه لازم است مجدداً استعلام قیمت صورت بگیرد. برای اطلاع از نحوه پرداخت از طریق راه‌های ارتباطی زیر با بخش فروش تماس بگیرید.

 • تهران، خيابان نياوران، سه راه ياسر، نبش امير سليمانی، ساختمان نياوران، پلاک ۱، واحد ۳۰۰۲

5 نظر

 • داود
  26 اسفند 1395

  سلام طول عمر الکترودها جند روزاست؟

  • shamimsharif
   20 تیر 1396

   بسته به هر پروژه متفاوت است و می تواند طول عمر بین 14 روز تا 4 ماه داشته باشد .

 • رضایی
  29 فروردین 1397

  سلام
  هزینه تعمیر نگهداریسالانه پکیج با ظرفیت 5 یا 10 مترمکعب چقدر است؟

  • shamimsharif
   4 اردیبهشت 1397

   بسته به میزان آلودگی و آنالیز فاضلاب ورودی به پکیج متفاوت خواهد بود .
   برای تعیین این منظور اطلاعات بیشتر را از پرسنل فنی شرکت به صورت تلفنی درخواست فرمایید.
   با تشکر از حسن نظر شما

  • shamimsharif
   15 اردیبهشت 1397

   پس از آنالیز فاضلاب محاسبه می شود اما به صورت تخمینی 10 – 20 درصد هزینه کل اولیه

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده است * نام شما

تهران، خيابان نياوران، سه راه ياسر، نبش امير سليمانی، ساختمان نياوران، پلاک 1، واحد 3002
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای شمیم شریف محفوظ است.